Povstalecké jednotky federálneho štátu Tigraj, ktoré dva roky viedli vojnu proti etiópskej federálnej vláde, začali v utorok odovzdávať svoje ťažké zbrane národnej armáde.
Deje sa tak v rámci mierového procesu, ktorý prebieha pod vedením Africkej únie.
Ako spresnila agentúra Reuters, demobilizácia tigrajských jednotiek sa považuje za kľúčový bod dohody o prímerí podpísanej 2. novembra 2022.
Táto dohoda okrem toho zahŕňa aj obnovenie služieb, dodávky humanitárnej pomoci a stiahnutie eritrejských jednotiek, ktoré bojovali po boku etiópskej armády, ale nie sú signatármi dohody o prímerí.
Vojenský konflikt vytvoril v Tigraji situáciu podobnú hladomoru, ktorý ohrozuje státisíce obyvateľov tohto štátu etiópskej federácie. Vojna tiež pripravila o život tisíce ľudí a ďalšie milióny ich zo severnej Etiópie vyhnala.
Dohoda o prímerí, ktorú obe strany konfliktu podpísali 2. novembra v juhoafrickom hlavnom meste Pretória, stanovuje odzbrojenie povstaleckých síl, obnovenie federálnej moci v Tigraji a obnovenie prístupu do regiónu.
Mierový proces sa posunul na vyššiu úroveň 22. decembra, keď sa obe strany dohodli na vytvorení spoločného mechanizmu monitorovania a dodržiavania pravidiel.
Vojna medzi federálnou vládou a Tigrajom sa začala v novembri 2020, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed vyslal vojenské jednotky, aby zvrhli regionálnu vládu vedenú povstalcami.
Abiy vtedy argumentoval, že ide o reakciu na útoky povstalcov na vojenské tábory vládnych síl. Zodpovednosť za ne premiér pripísal Tigrajskému ľudovému oslobodzovaciemu frontu (TPLF).