Irán využíva udeľovanie trestov smrti a popravy ako prostriedok na zastrašenie účastníkov protivládnych protestov, ktoré v krajine začali vlani na jeseň.
Vo vyhlásení to dnes uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Teherán podľa neho trestá občanov za to, že uplatňujú svoje základné právo, a takýto postup sa rovná "štátom nariadenému zabíjaniu".
V Iráne v sobotu popravili v súvislosti s demonštráciami ďalších dvoch mužov, odsúdení boli za zabitie člena provládnych milíc Basídž. V decembri boli popravy dve, z toho v jednom prípade bol odsúdený verejne obesený na stavebnom žeriave.
Kvôli popravám západné krajiny siahli k ostrým diplomatickým protestom, Európska únia i jednotlivé európske krajiny ako Nemecko, Francúzsko či Británia si tento týždeň predvolali iránskych veľvyslancov.
"Používať trestné konanie na potrestanie ľudí za to, že uplatňujú svoje základné práva - ako napríklad účasť na demonštráciách alebo ich organizovaní - sa v podstate rovná štátom nariadenému zabíjaniu," uviedol vysoký komisár. Podľa Türka má úrad informácie o tom, že sa Irán chystá v skorej dobe vykonať ďalšie dve popravy.
Úrad vysokého komisára pre ľudské práva uvádza, že podľa jeho informácií Irán u ľudí stíhaných za účasť na demonštráciách hromadne porušuje ich právo na spravodlivý proces napríklad tým, že im upiera prístup k advokátovi, vynucuje si priznanie mučením a nedáva im možnosť sa proti rozsudkom odvolať.
Demonštrácie v Iráne sa začali v polovici septembra v reakcii na smrť mladej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amínovej po zatknutí mravnostnou políciou. Jej zadržanie súviselo s nesprávne nasadeným hidžábom, šatkou zakrývajúcou vlasy, ktorý musia Iránky povinne nosiť.
Protesty voči príliš rigidným náboženským pravidlám ale postupne prerástli v manifestácie proti teokratickej vláde, jedny z najväčších od revolúcie z roku 1979.