StoryEditor

NATO a EÚ musia posilniť spoluprácu a podporu Ukrajiny, vyhlásil Stoltenberg

10.01.2023, 12:28
Autor:
ČTKČTK

„Sme pripravení posunúť spoluprácu NATO a EÚ na ďalšiu úroveň,“ povedal šéf NATO.

Severoatlantická aliancia a Európska únia musia s ohľadom na ohrozenie predstavované Ruskom ďalej posilniť svoju spoluprácu. Spojenci tiež musia ešte silnejšie podporovať Ukrajinu.

Po dnešnom podpise spoločného vyhlásenia oboch organizácií to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že EÚ bude vyvíjať na Rusko tlak prostredníctvom sankcií tak dlho, ako to bude potrebné.

Lídri oboch blokov dnes podpísali historicky tretiu spoločnú deklaráciu, v ktorej potvrdili podporu Ukrajiny a snahu prinútiť Rusko k ukončeniu vojny. Zároveň sa prihlásili k posilňovaniu spolupráce aliancie a únie.

„Sme pripravení posunúť spoluprácu NATO a EÚ na ďalšiu úroveň,“ vyhlásil Stoltenberg po podpise dokumentu, ktorého prijatie sa proti pôvodnému plánu zdržalo o niekoľko mesiacov.

Schváleniu predchádzali spory o to, či má únia viac sadiť na kooperáciu s alianciou, čo presadzovala rad krajín strednej a východnej Európy vrátane Česka, alebo na vlastnú obrannú samostatnosť, ako chcela najmä Francúzsko.

Zdržanie spôsobili tiež spory medzi Tureckom a Cyprom. Ankara zároveň stále neschválila vstup Fínska a Švédska do NATO, čím by sa ďalej zvýšil počet krajín, ktoré sú členmi oboch organizácií.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 16:32