Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: TASR/Jakub Kotian 
StoryEditor

Na rozdeľovaní spoločnosti, nenávisti a zlobe nemožno nič pozitívne postaviť, vyhlásila prezidentka

07.01.2023, 21:06
Autor:
TASRTASR

Zuzana Čaputová vyzvala, aby sa tridsiaty rok samostatnosti Slovenska napĺňal skutkami, ktoré nadviažu na to najlepšie, čo sa nám podarilo dosiahnuť.

Oslava výročia našej štátnosti je šancou uvedomiť si, čím politici k jej budúcnosti prispievajú. Ohrozením nie je samotná rozdielnosť, ale spôsob, ako s ňou narábame. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore počas galavečera pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Apelovala pritom na jednotu a upozornila na negatívne dôsledky konfliktov a rozdeľovania spoločnosti.

"Pohľad naspäť, do našej novodobej histórie hovorí jasne, že na rozdeľovaní spoločnosti, nenávisti a zlobe nemožno nič pozitívne postaviť. Že okrem krátkodobých politických ziskov z nej nič prospešné nevyrastie," upozornila. Za dôležité označila to, ako s rozdelenou spoločnosťou nakladá politická reprezentácia, či je to v záujme umenšovať spory a viesť dialóg, alebo naopak.

Vyzvala, aby sa tridsiaty rok samostatnosti Slovenska napĺňal skutkami, ktoré nadviažu na to najlepšie, čo sa nám podarilo dosiahnuť.

"Vyvarujme sa chýb, z ktorých sme mohli už dávno vyrásť, vrátane politických konfliktov," apelovala hlava štátu a vyzvala k sústredeniu sa na to, čo spoločne vytvárame. "Aj to môže byť náš príspevok Slovensku, ktorý zhodnotí aj história ako prejav našej zrelosti," dodala.

Skonštatovala, že hoci bolo 30 rokov našej samostatnosti naplnených mnohými udalosťami, do popredia sa pri spätnom hodnotení dostávajú tie z dlhodobého hľadiska dôležité. Za podstatné označila, že Slovensko je súčasťou slobodných a rovnoprávnych národov, že si vybudovalo inštitúcie potrebné pre fungovanie suverénneho štátu. Vyzdvihla členstvo v Európskej únii, eurozóne, Schengene a NATO.

"Zviedli sme ťažké zápasy o charakter štátu, o našu príslušnosť k Západu, o reformy, o dôstojnosť životov. História sama si napokon vyberá a oceňuje tých, ktorí stáli na strane ľudskosti, pokroku a vzdelanosti. Pretože práve títo prispeli k rozvoju republiky a blahu jej občanov," uviedla.

01 - Modified: 2023-10-03 13:00:37 - Feat.: - Title: Prezidentka sa stretne vo štvrtok s Matovičom, v pondelok prijme Danka 02 - Modified: 2023-10-03 10:10:08 - Feat.: - Title: Majerský vyhlásil, že KDH mieri do opozície. Zmeniť to môžu len výrazné ústupky od PS 03 - Modified: 2023-10-03 09:46:04 - Feat.: - Title: Pellegrini v paláci: S KDH by bola dobrá koalícia. Dúfam, že to bolo naposledy, reagoval tvrdo na Beňovú 04 - Modified: 2023-10-02 13:55:06 - Feat.: - Title: FOTOGALÉRIA: Pozrite sa, ako prebiehalo stretnutie Čaputovej s Ficom 05 - Modified: 2023-10-02 13:59:33 - Feat.: - Title: Prezidentka poverila Fica zostavením vlády. Stretne sa aj so šéfom PS Šimečkom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 19:16