V Iráne dnes popravili ďalších dvoch mužov v súvislosti s protivládnymi protestmi, ktoré v krajine vypukli vlani v polovici septembra. Popravených mužov odsúdili v decembri za zabitie člena provládnych milícií Basídž, tento týždeň im trest potvrdil najvyšší súd, informovala agentúra AFP.
V súvislosti s protivládnymi protestmi v Iráne popravili už v decembri dvoch mužov, jeden bol odsúdený za pobodanie člena bezpečnostných zložiek pri demonštrácii, druhý podľa súdu ubodal dvoch príslušníkov bezpečnostných zložiek. Druhá poprava sa uskutočnila v polovici decembra, muž bol obesený verejne zo stavebného žeriavu ako odstrašujúci príklad ostatným. Súdne procesy s týmito obžalovanými sa zvyčajne konajú za zatvorenými dverami, uviedla AFP.
Milície Basídž nasadzuje iránska vláda proti manifestáciám, ktoré tvrdo potláča. Pri stretoch zomrelo podľa mimovládnych organizácií päť stoviek ľudí, na 19-tisíc ľudí bolo zatknutých a mnohí z nich už odsúdení. Trest smrti podľa agentúry AFP dostalo 14 ľudí, podľa decembrovej správy mimovládnej organizácie Iran Human Rights IHR hrozí trest smrti najmenej stovke osôb.
Popravy a zatýkanie v Iráne kvôli demonštráciám odsúdili viaceré západné krajiny, niektoré z nich vrátane USA, Kanady či Británie a tiež EÚ kvôli tomu zaviedli sankcie proti členom iránskych bezpečnostných zložiek. Kvôli brutálnemu postupu iránskeho režimu proti demonštrantom bol v decembri tiež Irán vylúčený zo skupiny OSN pre rodovú rovnosť a splnomocnenie žien UN Women.
Demonštrácie v Iráne vypukli v polovici septembra pôvodne kvôli potláčaniu práv žien a dievčat, neskôr prerástli v najväčšie manifestácie proti autoritárskemu režimu od roku 1979. Spustila ich smrť mladej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amínovej po zatknutí mravnostnou políciou kvôli tomu, že mala údajne príliš voľne nasadený hidžáb – pokrývku, ktorou si má moslimská žena zakrývať vlasy a dekolt a ktorú ženy v Iráne musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti. Podľa polície žena utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov zomrela na následky policajnej brutality.