Turecko v utorok hostilo lídrov sýrskej opozície, ktorej tak chcelo ukázať podporu. V jej radoch totiž vyvolali obavy turecké kroky smerujúce k bližším vzťahom s Damaskom.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu zverejnil na Twitteri zábery zo stretnutia v Ankare so šéfom opozičnej Sýrskej národnej rady (SNC) Mahmútom al-Maslatom a ďalšími lídrami.
Stretnutie sa uskutočnilo necelý týždeň po rozhovoroch ministrov obrany Turecka a Sýrie v Moskve. Išlo o ich prvé stretnutie od roku 2011.
"Znovu vyjadrujeme podporu sýrskej opozícii a ľudu, v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2254," uviedol Čavušoglu. Toto uznesenie OSN z roku 2015 vyzýva na prímerie a politické urovnanie konfliktu v Sýrii.
Ankara sa stala zarytým nepriateľom Damasku, keď na začiatku sýrskej občianskej vojny pred 12 rokmi začala podporovať snahu povstalcov o zvrhnutie režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý v roku 2017 nazval Asada "terorista", sa však potom otvoril myšlienke stretnutia s týmto sýrskym lídrom.
Erdogan naznačil, že po rozhovoroch ministrov obrany bude nasledovať stretnutie ministrov zahraničných vecí, ktoré zrejme predpripraví summit prezidentov.
Čavušoglu očakáva, že sa stretne so svojím sýrskym kolegom Fajsalom al-Mikdádom v druhej polovici januára.
Asadov režim sa však zdá byť chladným voči snahám Erdogana o kontakty.
Niektorí analytici sú presvedčení, že Asad nebude súhlasiť so stretnutím s Erdoganom pred tureckými parlamentnými voľbami - tie sú teraz naplánované najneskôr na jún.
Erdoganove snahy o rozhovory s Asadom prišli po výzvach tureckej hlavnej opozičnej strany, aby Ankara stiahla svojich vojakov zo Sýrie a uzavrela mier s Damaskom.
Toto možné a problematické zmierenie vyvolalo poplach medzi lídrami a podporovateľmi sýrskej opozície, ktorí žijú prevažne v tých častiach vojnou zničenej krajiny, ktoré sú pod nepriamou kontrolou Ankary.
Vyvolalo to aj obavy vo Washingtone, no získalo silnú podporu Moskvy - hlavného vojenského podporovateľa Asada.