Južná Kórea a Spojené štáty diskutujú o spoločných jadrových cvičeniach v reakcii na rastúcu hrozbu Severnej Kórey. Uviedol to juhokórejský prezident Jun Sok-jol v rozhovore, ktorý bol zverejnený v pondelok. TASR prevzala správu z agentúry AFP.
Jun v rozhovore pre denník Čoson ilbo povedal, že existencia amerického "jadrového dáždnika" a "rozšírené odstrašovanie" už nestačí na upokojenie Juhokórejčanov.
"Jadrové zbrane patria Spojeným štátom, ale plánovanie, zdieľanie informácií, cvičenia a výcvik musia Južná Kórea a Spojené štáty robiť spoločne," povedal. Dodal, že Washington sa k tejto myšlienke vyjadril "celkom kladne".
Juhokórejský prezident sa tak vyjadril po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un v sobotu vyzval na "exponenciálne rozšírenie" jadrového arzenálu svojej krajiny. Vyzval tiež na vývoj nového typu medzikontinentálnej balistickej strely, určenej na rýchly jadrový protiútok, aby bol Pchjongjang schopný "vzdorovať nebezpečným krokom Spojených štátov a iných nepriateľských síl vo vojenskej oblasti".
Napätie na Kórejskom polostrove v uplynulých mesiacoch vzrástlo. KĽDR nielenže skúšobne odpálila desiatky balistických rakiet, čo je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, ale zintenzívnila aj svoju nepriateľskú rétoriku voči juhokórejskej a americkej vláde. Ozbrojené sily oboch týchto krajín preto vlani obnovili spoločné vojenské cvičenia.