Čína začala v púšti vo svojej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko výstavbu projektu obnoviteľných zdrojov energie za 80 miliárd jüanov. Projekt je celosvetovo najväčším v oblasti obnoviteľných zdrojov v púšti a má Číne pomôcť dosiahnuť ambiciózne klimatické ciele. Oznámila to dnes spoločnosť China Three Gorges Group, ktorá je jedným z dvoch staviteľov.
Zariadenie bude mať po dokončení kapacitu 16 gigawattov. Ročne bude schopné prenášať 40 miliárd kilowatthodín elektriny do Pekingu, Tchien-ťinu a provincie Che-pej. Viac ako polovica bude pochádzať z čistej energie.
Agentúra Nová Čína uviedla, že súčasťou projektu je solárna elektráreň s kapacitou osem gigawattov, veterná elektráreň s kapacitou štyri gigawatty a modernizovaná uhoľná elektráreň s kapacitou štyri gigawatty, ktorej zmyslom je regulovať dodávky energie v špičke.
Čína má v pláne vybudovať elektrárne s obnoviteľnými zdrojmi energie s kapacitou 450 gigawattov, predovšetkým v rozľahlých vnútrozemských oblastiach. V novembri oznámila, že v rámci prvej fázy už začala výstavbu zariadenia s kapacitou 95 gigawattov. Cieľom je mať do roku 2030 veterné a solárne elektrárne s výkonom 1200 gigawattov. V tom istom roku by emisie oxidu uhličitého v Číne mali dosiahnuť maximum.
Časový rámec pre dokončenie projektu vo Vnútornom Mongolsku spoločnosť China Three Gorges neposkytla. Uviedla len, že súčasná fáza výstavby zahŕňa solárnu elektráreň s kapacitou jeden gigawatt vybavenú zariadením na skladovanie energie.
Spoločnosť China Three Gorges začala tento týždeň celkovo 22 projektov obnoviteľných zdrojov energie s celkovou kapacitou 19,6 gigawattu, uviedla agentúra Bloomberg. Celková investícia predstavuje 101 miliárd jüanov.