V Uzbekistane zomrelo 18 detí, ktoré užívali sirup proti kašľu od indickej firmy Marion Biotech. Uzbecké ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že podľa predbežných testov obsahoval sirup toxickú látku etylenglykol, ktorá sa bežne používa do nemrznúcich zmesí. Indické ministerstvo zdravotníctva je podľa dnešného vyjadrenia kvôli tomu v kontakte s Uzbekistanom od 27. decembra.
Deti užívali sirup Dok-1 Max bez lekárskeho predpisu, dodalo ministerstvo, ktoré citoval spravodajský server BBC News. Dávky, ktoré deti brali, navyše prekračovali množstvo stanovené pre malých pacientov.
Správa uzbeckého ministerstva prichádza niekoľko týždňov po tom, ako africký štát Gambia spojil úmrtie najmenej 70 svojich detí so sirupom proti kašľu, ktorý vyrobila iná indická firma.
V závode firmy Marion Biotech v meste Noida bola podľa indického ministerstva vykonaná inšpekcia. Vzorky sirupu, ktoré boli odobraté z výrobných priestorov, sa testujú. Ministerstvo tiež prisľúbilo ďalšie opatrenia, ktoré budú prijaté na základe inšpekčnej správy.
Indická tlačová agentúra ANI informovala, že spoločnosť Marion Biotech dočasne zastavila výrobu sirupu. Webové stránky firmy sú teraz mimo prevádzky, no podľa stránok na sieti LinkedIn bola firma založená v roku 1999 a jej produkty sú "dôverne známe zákazníkom v krajinách Strednej Ázie, Strednej a Latinskej Ameriky, juhovýchodnej Ázie a Afriky".
V Indii sa vyrába asi tretina liekov, ktoré sa vo svete predajú. Väčšinou sú to generiká, teda kópie značkových liekov, ktorým skončila patentová ochrana. Krajina je domovom jedných z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich farmaceutických firiem. Vyslúžila si prezývku "svetová lekáreň" a napĺňa väčšinu zdravotných potrieb rozvojových krajín.