StoryEditor

Rusko vyjadrilo podporu Srbsku v súvislosti so stúpajúcim napätím v Kosove

28.12.2022, 18:25
Autor:
TASRTASR

"Rusko veľmi podrobne sleduje, čo sa deje a ako sú zaisťované práva Srbov... Podporujeme Belehrad vo všetkých krokoch, ktoré podniká," uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Rusko podporuje Srbsko ako svojho spojenca v jeho snahe ochrániť etnických Srbov v Kosove, kde v týchto dňoch pribehujú protesty a blokády ciest. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

"Rusko veľmi podrobne sleduje, čo sa deje a ako sú zaisťované práva Srbov... Podporujeme Belehrad vo všetkých krokoch, ktoré podniká," uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zároveň odmietol tvrdenia kosovského ministra vnútra Xhelala Sfečlu, ktorý vyhlásil, že Srbsko sa pod vplyvom Ruska snaží destabilizovať situáciu v Kosove, a preto podporuje srbskú menšinu. "Srbsko je zvrchovaná krajina a je veľký omyl hľadať tu nejaký deštruktívny vplyv Ruska," povedal Peskov.

Podľa neho Srbsko len bráni práva Srbov, ktorí žijú v neľahkých podmienkach. "Je prirodzené, že reagujú tvrdo, keď sú tieto právo porušované," uviedol Peskov.

Kosovo uzatvorilo v stredu svoj najväčší hraničný priechod po tom, čo ho na srbskej strane zablokovali demonštranti, aby týmto spôsobom prejavili podporu kosovským Srbom, ktorí odmietajú uznať nezávislosť Kosova. Srbsko v pondelok pre stúpajúce napätie medzi Prištinou a Belehradom uviedlo do stavu najvyššej pohotovosti svoju armádu.

Svoje znepokojenie s udalosťami na severe Kosova vyjadrilo v stredu aj Nemecko. Vyzvalo Belehrad, aby dal odstrániť "nelegálne" barikády, ktoré Srbi vytvorili v severnom Kosove. "Nacionalistická rétorika, ktorú v posledných týždňoch počujeme zo Srbska, je absolútne neakceptovateľná," uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Blokády ciest na severe Kosova, kde žije prevažne srbská menšina, sa začali v polovici decembra po zatknutí bývalého srbského policajta za údajné napadnutie policajta v službe, pôvodom Albánca. Napätie v oblasti sa však vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa evidenčných čísiel vozidiel.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Belehrad to však odmieta uznať a považuje ho stále za súčasť svojho územia.

01 - Modified: 2023-12-02 14:09:41 - Feat.: - Title: Obavy LGBTQ+ komunity v Rusku rastú. Polícia prehľadala gej bary, lebo súd označil hnutie za "extrémistické" 02 - Modified: 2023-12-02 08:49:51 - Feat.: - Title: O diagnóze mnohí netušia. V Rusku za pol roka pribudlo 30-tisíc nakazených vírusom HIV, píše Interfax 03 - Modified: 2023-12-01 20:45:41 - Feat.: - Title: Putin posilňuje armádu, počet vojakov sa výrazne navýši 04 - Modified: 2023-12-01 15:27:03 - Feat.: - Title: Sabotáže ruských vlakov: Došlo k ďalšiemu výbuchu, podľa médií sú za tým Ukrajinci 05 - Modified: 2023-12-01 14:59:12 - Feat.: - Title: Dovoz jadrového materiálu z Ruska do Európskej únie je tento rok opäť vyšší ako pred začiatkom vojny
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. december 2023 17:02