Tisíce ľudí dnes v hlavnom meste Náhorného Kabarachu Stepanakerte protestovali proti blokáde Lačinského koridoru, jediného pozemného spojenia medzi horskou enklávou a Arménskom. Demonštranti vyzývali medzinárodné spoločenstvo, aby "okamžite rokovalo", uviedla agentúra AFP. Karabach, ovládaný od rozpadu Sovietskeho zväzu arménskymi separatistami, je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu.
Cestu do Karabachu zablokovalo 13. decembra niekoľko stoviek Azerbajdžancov, ktorí sa označujú za ekologických aktivistov. Tvrdia, že protestujú proti "nezákonnému drancovaniu prírodných zdrojov Azerbajdžanu Arménmi".
"Otvoríte životne dôležitú cestu," stálo na jednej z cedúľ na dnešnej demonštrácii. "Sebaurčenie", žiadal iný nápis. Nad davom bolo vidno tiež početné vlajky Náhorného Karabachu, akcie sa zúčastnili aj poprední miestni politici.
Jerevan obviňuje Baku, že chce vyvolať "humanitárnu krízu", čo Azerbajdžan odmieta a ubezpečuje, že po tejto trase je stále možné cestovať. Azerbajdžanské ministerstvo zahraničia vo svojom vyhlásení naopak odsúdilo "deštruktívne aktivity" Arménska, ktoré "neslúži na obnovenie mieru v regióne".
"Už 14 dní sa do Náhorného Karabachu nedostávajú potraviny, lieky, pohonné látky ani iné životne dôležité produkty," uviedla Mary Asatrianová z kancelárie miestneho splnomocnenca pre ľudské práva. Baku podľa nej zorganizovalo "úmyselnou blokádou 120.000 ľudí" a pácha tým "zločiny proti ľudskosti".
V piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonoval so svojím azerbajdžanským náprotivkom Ilhamom Alijevom. Apeloval na rešpektovanie prímeria z novembra 2020 a uvoľnenie dopravy cez Lačinský koridor, uviedol vo vyhlásení Elysejský palác.
Arménsko a Azerbajdžan už desiatky rokov vedú spor o Náhornú Karabach, horskú enklávu, ktorá je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale fakticky ju ovládajú miestni Arméni podporovaní Jerevanom. Predvlani spor prerástol do vojny, v ktorej výsledku Azerbajdžan získal kontrolu nad časťou tohto územia a priľahlými okresmi, ktoré dovtedy ovládali Arméni. Boje si vyžiadali životy asi 6700 ľudí. Tento rok v septembri sa medzi Arménskom a Azerbajdžanom rozhoreli nové boje, v ktorých spolu padlo vyše 200 vojakov. Z porušovania prímeria a rozpútania prestreliek sa vzájomne obviňujú obe strany.