Americká internetová spoločnosť Meta Platforms sa dohodla, že zaplatí 725 miliónov dolárov (zhruba 682 miliónov eur) za urovnanie hromadnej žaloby, podľa ktorej umožňovala prístup k osobným údajom užívateľov tretím stranám, vrátane výskumnej firmy Cambridge Analytica. Informovala o tom agentúra Reuters. Meta je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačnej služby WhatsApp.
Žaloba bola podaná po tom, ako sa v roku 2018 ukázalo, že britská firma Cambridge Analytica získala prístup k údajom až 87 miliónov užívateľov siete Facebook. Spoločnosť Meta v rámci dohody o urovnaní žaloby nepriznala pochybenie.
Žaloba tvrdila, že firma porušila zákony, pretože umožnila vývojárom aplikácií a obchodným partnerom zhromažďovať osobné údaje užívateľov bez ich súhlasu. Dohodu ešte musí schváliť súd.
Spoločnosť Meta uviedla, že dohoda je "v najlepšom záujme našej komunity a akcionárov". "Počas posledných troch rokov sme upravili svoj prístup k súkromí užívateľov a zaviedli komplexný program k jeho ochrane," dodala.
Spoločnosť Cambridge Analytica v roku 2016 pomáhala pri volebnej kampani bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. V roku 2018 sa firma v dôsledku škandálu okolo údajov užívateľov siete Facebook rozhodla ukončiť činnosť.
Spoločnosť Facebook sa v roku 2019 dohodla, že zaplatí päť miliárd dolárov, aby ukončila vyšetrovanie svojich praktík v oblasti ochrany súkromia užívateľov zo strany americkej federálnej obchodnej komisie FTC. Zaplatila tiež 100 miliónov dolárov za urovnanie obvinenia zo strany americkej Komisie pre cenné papiere a burzy SEC, podľa ktorého poskytovala investorom zavádzajúce informácie ohľadom zneužívania osobných údajov užívateľov.