Americká vesmírna agentúra NASA ukončila po štyroch rokoch misiu sondy InSight, ktorá skúmala najmä vnútro Marsu a tamojšiu seizmickú aktivitu. Informovala o tom NASA na svojej internetovej stránke.
Vedci z NASA sa niekoľkokrát neúspešne pokúšali nadviazať spojenie, ale nepodarilo sa to. Už v októbri informovali, že sonda kvôli množstvu prachu na solárnych paneloch vyrába len zlomok elektrickej energie, ktorá by bola potrebná na prevádzku všetkých jej prístrojov. NASA bude však ďalej „počúvať“, či sa signál zo sondy neozve, obnovenie spojenia ale považuje za nepravdepodobné. Naposledy sonda so Zemou komunikovala v polovici decembra.
Sonda InSight na Marse pristála v novembri 2018 a pôvodne NASA očakávala, že bude fungovať dva roky. Výrazne teda prekonala odhadovanú dĺžku pôsobenia.
Súčasťou sondy bol aj seizmograf, ktorý zaznamenával seizmické vlny spôsobené dopadom cudzích telies. Tento rok v októbri vedci oznámili, že vďaka nemu a vďaka sonde MRO obiehajúcej okolo Marsu zaznamenali obrovský kráter a veľké kusy ľadu v jeho okolí, čo je dôležité pre budúcu misiu človeka na Mars.
„Bol som pri vyslaní sondy, sledoval som jej pristátie. A hoci hovoriť zbohom je vždy ťažké, fascinujúce poznatky, ktoré InSight priniesla, sú dôvodom na oslavu,“ povedal Thomas Zurbuchen z vedenia NASA vo Washingtone.
Americká NASA má teraz na Marse ešte robotické vozidlo Curiosity (od roku 2012) a rover Perseverance (Vytrvalosť), ktorý je zatiaľ najväčším a najsofistikovanejším vozidlom určeným k prieskumu Marsu. Perseverancia je na Marse od vlaňajšieho februára a spolu s ním mapuje túto planétu aj minivrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť).
Ako prvá na povrch Marsu dopadla v roku 1971 sonda vtedajšieho Sovietskeho zväzu Mars 2, s ktorou sa ale nepodarilo nadviazať kontakt. Prvým úspešným pristátím na Marse sa v roku 1976 stala americká sonda Viking 1, ktorá tam potom šesť rokov mapovala povrch červenej planéty a dĺžkou pobytu vytvorila na dlho rekord, prekonaný až v roku 2010 vozidlom Opportunity. To fungovalo na Marse od roku 2004 štrnásť rokov. Sonda Viking 1 na Zem odoslala okrem iného prvú farebnú fotografiu povrchu Marsu.
Prvým robotickým vozidlom, ktoré na Marse úspešne pôsobilo, sa stal v roku 1997 rover Sojourner. Okrem Spojených štátov dostala na Mars funkčné robotické vozidlo zatiaľ len Čína. Od vlaňajška tam má vozidlo s názvom Ču-žung.