StoryEditor

Biden pri oslave chanuky odsúdil antisemitizmus a mlčanie o ňom

20.12.2022, 09:02
Autor:
ČTKČTK

Biden sa k antisemitizmu vyjadril v čase, keď je počet jeho hlásených prípadov v USA na vzostupe. Minulý týždeň prezident oznámil zámer vypracovať národnú stratégiu na boj s antisemitizmom.

Americký prezident Joe Biden odsúdil antisemitizmus pri pondelkovej oslave v Bielom dome, ktorá sa konala pri príležitosti osemdňového židovského sviatku svetiel chanuky. Prezident v tejto súvislosti vyzval Američanov, aby tvárou v tvár antisemitizmu nemlčali, ale bojovali proti nemu. Informovali o tom dnes zahraničné agentúry.

"Dnes musíme všetci jasne a dôrazne povedať, že antisemitizmus a všetky formy nenávisti a násilia v tejto krajine nemajú v Amerike bezpečné útočisko. Bodka, "povedal Biden, ktorý je po Johnovi F. Kennedym druhým katolíckym prezidentom USA. Takisto uviedol, že "mlčanie znamená spoluvinu". "Nebudem mlčať a Amerika nebude mlčať," povedal.

Biely dom má podľa Bidena tento rok prvýkrát vlastnú menoru, sviecu zapaľovanú počas chanuky. "Biely dom nikdy nemal vlastnú menoru, až doteraz. Teraz je to cenený kus tohto domu, dnes večer vášho domu," povedala prvá dáma Jill Bidenová hosťom.

image

Kongresový výbor navrhol obžalovať Trumpa. Odporúčanie sa týka štyroch zločinov

Biden sa k antisemitizmu vyjadril v čase, keď je počet jeho hlásených prípadov v USA na vzostupe. Minulý týždeň prezident oznámil zámer vypracovať národnú stratégiu na boj s antisemitizmom. Táto problematika sa v posledných týždňoch dostala na titulné strany amerických novín po tom, ako bývalý republikánsky prezident Donald Trump vo svojom sídle na Floride hostil krajne pravicového komentátora Nicka Fuentesa a rappera Yeho, predtým známeho ako Kanye West. Obaja muži čelia kritike za antisemitské výroky.

Vlani podľa Ligy proti hanobeniu sa v USA odohral najväčší počet antisemitských incidentov, vrátane vrážd, fyzických útokov, obťažovania a vandalizmu, odkedy táto organizácia začala pred 40 rokmi zhromažďovať záznamy.

01 - Modified: 2023-05-22 17:00:25 - Feat.: - Title: Biden a McCarthy budú rokovať o zvýšení dlhového stropu, desať dní pred možnou platobnou neschopnosťou USA 02 - Modified: 2023-04-20 19:36:54 - Feat.: - Title: Biden telefonoval s Macronom o jeho návšteve Číny. Potvrdili dôležitosť stability v Taiwanskom prielive 03 - Modified: 2023-04-05 11:15:19 - Feat.: - Title: Biden navštívi Britániu a Írsko pri príležitosti výročia Veľkopiatkovej dohody 04 - Modified: 2023-03-30 11:30:00 - Feat.: - Title: Peniaze znovu vyhrali nad životným prostredím. Biden schválil projekt, ktorý premení sever Aljašky na ropnú fabriku 05 - Modified: 2023-03-11 08:17:11 - Feat.: - Title: Biden zrušil Trumpov farebný dizajn pre Air Force One, vracia sa k farbe z čias Kennedyho
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 10:08