V Tunisku sa bude 20. januára vo väčšine regiónov konať druhé kolo parlamentných volieb. Podľa zverejnených výsledkov totiž v prvom kole hlasovania uspelo iba 21 kandidátov. Oznámila to dnes podľa agentúry Reuters tuniská volebná komisia. Z deviatich miliónov ľudí, ktorí mohli ísť k voľbám, sa ich na hlasovaní zúčastnilo len 8,8 percenta.
Tohtoročné voľby v Tunisku bojkotovala väčšina opozície, a o 161 parlamentných kresiel sa tak uchádzalo len 938 kandidátov a 120 kandidátok. Druhé kolo volieb je plánované na január budúceho roka a bude zahŕňať 133 okrskov, uviedol hovorca volebnej komisie Muhammad Tlilí Mánsrí.
Opozičný Front národnej spásy v Tunisku NSTF po oznámení nízkej volebnej účasti vyzval tuniského prezidenta Kaísa Saída na odchod z funkcie. Hlasovanie bolo podľa NSTF iba vyvrcholením prezidentovej snahy o prechod k vláde jedného muža v severoafrickej krajine, ktorá sa diktatúry zbavila v roku 2011.
Saíd vlani pozastavil činnosť vtedajšieho parlamentu a tento rok v júni nechal schváliť ním navrhnutú ústavu v referende. V septembri potom prezident na základe novej ústavy predstavil zákon, ktorým obmedzil vplyv politických strán a znížil počet kresiel v dolnej komore parlamentu.
„To, čo sa dnes stalo, je zemetrasenie,“ uviedol jeden z predstaviteľov NSTF. „Od tohto momentu považujeme Saída za nelegitímneho prezidenta a od tohto fiaska požadujeme jeho rezignáciu,“ dodal.
Saídovi kritici prezidenta vinia z autoritárstva a ohrozovania demokratického procesu začatého po páde dlhoročného prezidenta Zína Abidína bin Alího, ktorý odstúpil 14. januára 2011 po niekoľkotýždňových protivládnych protestoch, ktoré stáli na začiatku takzvanej arabskej jari.