StoryEditor

Maďarská prezidentka: Počet nelegálnych pokusov prekročiť hranicu sa zdvojnásobil

15.12.2022, 17:01
Autor:
ČTKČTK

Maďarsko je známe svojim tvrdým postojom k utečencom. Katalin Nováková uviedla, že jej krajina im je otvorená, avšak dôležité je, aby prichádzali legálne.

Počet nelegálnych pokusov prekročiť maďarské hranice sa tento rok oproti vlaňajšku zdvojnásobil, uviedla dnes podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI maďarská prezidentka Katalin Nováková, ktorá sa pri hraniciach so Srbskom zišla s tamojším prezidentom Aleksandarom Vučičom a s českým expremiérom Andrejom Babišom. Práve zo Srbska podľa Novákovej do Maďarska prichádza na 90 percent migrantov.

„Spoločne s našimi priateľmi zo Srbska sa snažíme zastaviť prílev nelegálnych migrantov nielen na maďarsko-srbskej hranici, ale tiež na južnej hranici Srbska so Severnou Macedónskom,“ poznamenala Nováková neďaleko hraničného plotu pri meste Tompa. Maďarskí policajti podľa nej tento rok zabránili 270-tisíc pokusom nelegálne prekročiť hranicu.

Nováková, ktorej krajina a jej premiér Viktor Orbán sú známe svojím tvrdým postojom k utečencom, podľa serveru observatorial.com tiež uviedla, že Maďarsko je „otvorené utečencom“. Rozdiel ale podľa nej je v tom, či niekto prichádza legálne alebo nie.

Maďarská prezidentka ďalej vyjadrila presvedčenie, že by do schengenského priestoru voľného pohybu mali čo najskôr vstúpiť Rumunsko a Bulharsko, pretože by to pomohlo ochrane vonkajších hraníc dvadsaťsedmičky. Proti vstupu týchto dvoch krajín je zatiaľ Viedeň.

Český expremiér Babiš podľa serveru observatorial.com povedal, že by do Schengenu malo byť prijaté aj Srbsko, pretože sa aktívne snaží riešiť migračné problémy. Nerozumie tomu, prečo by nečlenské krajiny Európskej únie, ako práve Srbsko, nemohli byť súčasťou schengenského priestoru.

Do Maďarska dnes popri Babišovi vyrazil aj ďalší kandidát v nadchádzajúcich českých prezidentských voľbách Petr Pavel. Na Twitteri uviedol, že chce v Budapešti rokovať so zástupcami maďarskej občianskej spoločnosti a ukázať „pravú tvár“ Orbánovho populizmu, a to, ako komplikuje životy Maďarov.

01 - Modified: 2023-05-31 21:15:14 - Feat.: - Title: Szijjártó prijal šéfa izraelskej diplomacie. Maďarsko sebaobranu židovského štátu podporuje 02 - Modified: 2023-05-30 20:22:05 - Feat.: - Title: Séria demonštrácií za školstvo v Maďarsku pokračuje pred sídlom prezidentky 03 - Modified: 2023-05-29 21:43:13 - Feat.: - Title: V Kosove utrpelo zranenia 20 maďarských vojakov, siedmi sú vo vážnom stave 04 - Modified: 2023-05-29 21:05:05 - Feat.: - Title: Záujmom Maďarska je mier na západnom Balkáne, reaguje Péter Szijjártó na dianie v Kosove 05 - Modified: 2023-05-29 15:26:37 - Feat.: - Title: Zo Sudánu by podľa OSN mohol do októbra utiecť najmenej jeden milión civilistov, hrozí ochodovanie s ľudmi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 05:11