Česká vláda dnes schválila zastropovanie cien elektriny a plynu aj pre veľké firmy. Tie budú v budúcom roku platiť rovnaké ceny, aké už vláda skôr nastavila pre ostatných odberateľov. Rovnako ako v prípade malých firiem bude zastropovanie platiť do 80 percent najvyššej mesačnej spotreby z posledných piatich rokov. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to povedal minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Vláda už na jeseň stanovila cenové stropy energií, a to konkrétne na 6000 korún (približne 250 eur) za jednu megawatthodinu (MWh) elektriny vrátane DPH a 3000 korún (približne 125 eur) za jednu MWh plynu. K tomu je potrebné pripočítať distribučné poplatky. Maximálne ceny vláda skôr schválila pre domácnosti, malé a stredné podniky a verejné inštitúcie, organizácie a firmy bez obchodnej povahy. Dnes sa tak opatrenie rozšírilo aj na zvyšné veľké podniky. Celkovo by podľa vládnych materiálov malo zavedenie cenových stropov pre všetkých odberateľov vyjsť štátny rozpočet na najviac 170 miliárd korún (vyše 7 miliónov eur).
Zastropovanie cien aj pre veľké firmy podľa Síkelu umožňuje upravený dočasný krízový rámec, ktorým Európska komisia povolila štátom finančne podporovať priemysel a veľké spoločnosti.
Zastropovanie je podľa ministra zároveň možné kombinovať s dotáciami, ktoré pre firmy spustilo ministerstvo priemyslu a obchodu MPO v novembri. Podmienkou toho je, aby celková pomoc štátu pre jeden podnik nepresiahla štyri milióny eur, teda približne 100 miliónov korún. Ak limit podnik prekročí, bude podľa ďalšieho pripravovaného nariadenia vlády, ktoré vláda prerokuje začiatkom januára, povinný toto prekročenie odviesť späť do štátneho rozpočtu. MPO zároveň počíta so štvrťročným vyhodnocovaním fungovania pomoci pre veľké podniky.
Návrh na rozšírenie cenového stropu aj pre veľké firmy prezentoval spolu so Síkelou ešte pred rokovaním vlády tiež minister financií Zbyněk Stanjura (ODS). Podľa neho ide o kľúčové opatrenia na zabezpečenie konkurencieschopnosti českého priemyslu, miera podpory zo strany štátu bude pritom rovnaká ako v iných štátoch Európskej únie. Štát podľa neho na kompenzácie použije peniaze z nedávno prijatých mimoriadnych odvodov a daní firiem.
Zastropovanie privítali tiež zástupcovia firiem. Podľa prezidenta Hospodárskej komory Českej repuliky Vladimíra Dlhého je výsledkom dlhých a ťažkých rokovaní, keď bolo nutné nájsť vhodné riešenie z hľadiska štátnych financií i situácie v priemysle. Viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR Jan Rafaj pripustil, že v českom priemysle až do dneška pretrvávala veľká nervozita, pretože by sa české firmy bez zastropovania dostali do ťažkých problémov a výrazne by sa znížila ich konkurencieschopnosť v rámci Európy.
Jasno naopak zatiaľ stále nie je o kompenzáciách pre dodávateľov elektriny a plynu za zastropované ceny energií pre odberateľov. Síkela dnes uviedol, že v súčasnosti sa ladí finálna verzia systému platieb, ktorý by mal zabezpečiť spoľahlivé vyplácanie kompenzácií a zároveň eliminovať riziká zneužívania mechanizmu zo strany energetických firiem. Návrh chce vláde predložiť do konca tohto roka.