Mikročipy západnej výroby sa aj napriek sankciám dostávajú do Ruska, upozornila agentúra Reuters s odvolaním sa na vyšetrovanie, ktoré viedla spoločne s britským think-tankom Royal United Services Institute (RUSI). Mikročipy vyrobené západnými firmami sa pritom používajú v strelách, ktorými Rusko útočí na Ukrajinu. Vďaka celej plejáde obskúrnych dodávateľov a exportérov prúdia do agresorskej krajiny naďalej polovodiče a ďalšie technológie z miest, ako sú Turecko, Hongkong aj iné centrá obchodu, uvádza správa.
Od apríla do novembra Rusko doviezlo elektroniku za 2,6 miliardy dolárov (približne 2,5 miliardy eur). Z toho najmenej 777 miliónov dolárov (asi 750 miliárd eur) tvoril import výrobkov západných firiem, ktorých čipy boli nájdené v ruských zbraňových systémoch. Ide o americké spoločnosti Intel, Advanced Micro Devices, Texas Instruments, Analog Devices a o nemeckú firmu Infineon Technologies, uviedol Reuters. Dovoz výrobkov spoločnosti Intel, ktorá pozastavila už v marci všetky dodávky ruským klientom, od apríla do októbra predstavoval 457 miliónov dolárov (asi 430 miliónov eur).
Hovorca Intelu agentúre Reuters povedal, že firma jej zistenia neberie na ľahkú váhu a záležitosť preveruje. Oznámil tiež, že jeho distribútori i zákazníci musia dodržiavať všetky vývozné požiadavky aj medzinárodné právo.
Americká vláda uložila mnohým spoločnostiam obmedzenia v snahe zamedziť, aby v Rusku končili citlivé komponenty, na výrobu ktorých sú potrebné špičkové technológie. Lenže sa zdá, že tieto spoločnosti nahradil celý rad iných hráčov, poznamenal Reuters.
Jednou z firiem, ktorá dodáva do Ruska okrem iného čipy americkej výroby, je turecká Azu International, ktorá vznikla iba v marci tohto roku, teda v čase, keď Západ uvalil na Rusko kvôli jeho vpádu na Ukrajinu niekoľko súborov sankcií. V apríli potom vznikol ruský dovozca Fortap so sídlom v Petrohrade, ktorý odvtedy doviezol do Ruska elektroniku vrátane počítačových komponentov z USA za 138 miliónov dolárov (asi 130 miliónov eur). Ďalšia podobná ruská firma, Titan-Micro, ktorá sa zaoberá dovozom západných počítačových komponentov, má oficiálne sídlo v drevenom domčeku v brezovom lese v severnom cípe Moskvy, zistil Reuters. Dom podľa agentúry pritom nenesie žiadne známky toho, že by v ňom prebiehala akákoľvek podnikateľská činnosť.
Mnoho dodávok so západnou počítačovou technikou do Ruska plynulo z Číny a ďalších krajín, ktoré sa nepripojili k západným protiruským sankciám. Niektoré dodávky však pochádzali aj z krajín Európskej únie. Napríklad spoločnosť Elmec Trade, obchodník s elektronickými súčiastkami so sídlom v estónskom Tallinne, dodala do Ruska od apríla do októbra tovar za najmenej 17 miliónov dolárov (vyše 16 miliónov eur) vrátane čipov spoločnosti Analog Devices a ďalších amerických výrobcov, vyplýva podľa Reuters z ruských colných záznamov.