Putin na zasadnutí poradnej prezidentskej rady pre ľudské práva povedal, že vojenská stratégia Ruska určuje použitie jadrových zbraní ako reakciu na útok. "Znamená to, že ak bude proti nám podniknutý útok, my udrieme späť," citovala ho agentúra DPA. Rusko podľa šéfa Kremľa vníma svoje zbrane ako "ochranu".
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price odmietol priamo komentovať Putinove výroky, ale povedal: "Myslíme si, že akékoľvek ľahkovážne reči o jadrových zbraniach sú absolútne nezodpovedné."
Price povedal, že jadrové veľmoci na celom svete, vrátane Číny, Indie, Spojených štátov i samotného Ruska, majú od studenej vojny jasno v tom, že "jadrová vojna sa nikdy nesmie viesť a nikdy sa nedá vyhrať".
Po napadnutí Ukrajiny nechal Putin uviesť ruské jadrové zbrane do zvýšenej pohotovosti. Bolo to vnímané ako hrozba voči USA a štátom NATO, aby sa nezapájali do vojny, pripomína DPA. Exprezident Dmitrij Medvedev okrem toho opakovane hovoril o možnosti atómovej vojny. V Rusku sa diskutovalo aj o použití taktickej jadrovej zbrane na Ukrajine s cieľom rýchlejšie dosiahnuť výsledky. Vzhľadom na celosvetové pobúrenie Rusko podobné hrozby v poslednom čase výrazne obmedzilo.
Putin napriek tomu na stredajšom stretnutí povedal, že "nebezpečenstvo jadrovej vojny" sa zvyšuje. Súčasne zdôraznil, že Rusko na rozdiel od USA nemá svoje nukleárne zbrane na území iných krajín. Napriek tomu však svojich spojencov nimi chráni a táto výzbroj slúži ako odstrašujúci prostriedok, nie na vyvolávanie konfliktov, dodal.