Stabilizačný príspevok pre zdravotníkov vo výške 5-tisíc eur má podporu poslancov pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD.
Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval nezaradený poslanec Richard Raši. Považuje však za nefér, že pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb a opatrovatelia majú dostať nižší príspevok, a to 4000 eur, respektíve 3000 eur.
"Sestra v domovoch sociálnych služieb robí prácu sestry, musí byť kvalifikovaná, robí ošetrovateľskú starostlivosť a pýtame sa v čom je iná, aby aj ona nedostala taký príspevok, ako dostali sestry v nemocniciach. Alebo opatrovatelia, ktorí v domovoch sociálnych služieb majú ťažkú robotu s klientmi, aby nedostali rovnaký príspevok," skonštatoval Raši.
Poslanec upozornil aj na hrozbu kolapsu ambulantného sektora. Pripomenul, že na jeho udržanie predložili pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu, ktorým sa má presunúť 840 miliónov eur pre sektor zdravotníctva z pandemickej rezervy a rezervy na legislatívne dosahy. Cieľom je zvýšenie platieb za poistencov štátu. Zdôraznil, že návrh nemá dosah na štátny rozpočet.
Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5000 eur. Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur. Zdravotníci sa musia zaviazať, že zostanú v nemocnici či záchranke pracovať tri roky.
Vláda zároveň uložila ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) predložiť do konca roka návrh úpravy na zabezpečenie poskytnutia stabilizačného príspevku zdravotníckym pracovníkom v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckym pracovníkom a opatrovateľom vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb.
Výška stabilizačného príspevku by pre nich mala predstavovať 4000 eur. Opatrovateľky a nižší zdravotnícky personál by mali dostať tritisíc eur.