Európska únia počas novembra aj napriek poklesu teplôt obmedzila spotrebu plynu o štvrtinu. To je ďalší dôkaz, že Únii sa darí znižovať svoju závislosť od energií z Ruska, odkedy Moskva zaútočila na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy Financial Times FT.
Predbežné údaje firmy ICIS ukázali, že dopyt v EÚ bol v novembri o 24 percent nižší v porovnaní s 5-ročným priemerom. Spotreba podobne klesla aj v októbri.
Európske krajiny sa snažia zbaviť závislosti od ruskej ropy a plynu tým, že nachádzajú alternatívne zdroje alebo prijímajú opatrenia na zníženie dopytu. Pomohla im aj netradične teplá jeseň, aj keď v posledných dvoch týždňoch už teploty klesli bližšie k normálnym úrovniam.
V Nemecku a Taliansku, čo sú dvaja najväčší spotrebitelia plynu spomedzi členských krajín EÚ, dopyt v novembri padol o 23 percent, respektíve o 21 percent, uviedla ICIS. Vo Francúzsku a Španielsku klesol o viac než štvrtinu a v Holandsku o vyše tretinu.
Najviac znižuje spotrebu plynu proporčne priemysel, čo je výsledkom cien na trhu, uviedol popredný európsky plynový analytik spoločnosti ICIS Tom Marzec-Manser. Dodal, že vysoké ceny boli stimulom na obmedzenie využívania plynu.
Údaje ICIS tiež ukázali, že EÚ a Spojené kráľovstvo v novembri doviezli rekordné mesačné objemy skvapalneného plynu LNG a tieto rekordy zrejme opäť prekonajú v decembri.
Marzec-Manser sa vyjadril opatrne k plánovanému cenovému stropu na plyn. "Akékoľvek opatrenia na zastropovanie veľkoobchodných cien môžu ohroziť schopnosť Európy zabezpečiť si dodávky LNG, a to nielen počas tejto zimy, ale aj počas budúcej a neskôr.
Ak Európa nebude prémiovým globálnym trhom s plynom, spôsobí to zníženie importovaných dodávok v čase, keď to bude potrebovať najviac."