StoryEditor

Cichanovská žiada Minsk, aby informoval o stave väznenej Kalesnikavovej

29.11.2022, 20:52
Autor:
TASRTASR

Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v súvislosti so správou o Kalesnikavovej hospitalizácii vyzvala bieloruské úrady, aby zverejnili informácie o stave opozičnej aktivistky.

Bieloruská opozičná politička Maryja Kalesnikavová, ktorú odsúdili na 11 rokov väzenia, sa po prevoze do nemocnice podrobila chirurgickému zákroku. Podľa jej otca Aľaxandra Kalesnikava je stav jeho dcéry vážny, ale stabilizovaný. Dodal, že lekári mu neoznámili dcérinu diagnózu ani podrobnosti o chirurgickom zákroku.

Podľa agentúry AP Kalesnikav informoval, že s dcérou sa videli naposledy asi pred mesiacom, keď ju navštívil vo väznici v meste Homeľ na juhu Bieloruska. Maryja vraj vtedy pôsobila energicky a veselo.

Exilová líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v súvislosti so správou o Kalesnikavovej hospitalizácii vyzvala bieloruské úrady, aby zverejnili informácie o stave opozičnej aktivistky.

"Nedovoľte režimu, aby mlčal o zdraví Maryje Kalesnikavovej," apelovala Cichanovská na prívržencov opozície.

Kalesnikavovej právnik Uladzimir Pyľčanka uviedol, že jeho mandantka bola pred prevozom do nemocnice umiestnená na samotku. K jej zdravotnému stavu sa bližšie nevyjadril. Dodal však, že väzenské úrady opakovane zamietali jeho žiadosti o návštevu Kalesnikavovej vo väznici v Homeli.

Kalesnikavová sa stala mediálne známou pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Bielorusku konali v auguste 2020. Kalesnikavová bola vtedy koordinátorkou predvolebného štábu Viktara Babaryku, ktorému však napokon úrady znemožnili kandidovať.

Po voľbách Bieloruskom otriasli masové protesty, počas ktorých bolo zatknutých viac ako 35.000 ľudí a ďalšie tisícky zbila polícia. Cichanovská tesne po voľbách odišla do exilu.

Kalesnikavová potom pomáhala koordinovať povolebné opozičné protesty a odolávala snahám bieloruských úradov prinútiť ju opustiť krajinu. Keď ju príslušníci bieloruskej tajnej služby v septembri 2020 vyviezli na hranicu s Ukrajinou, aby sa ju násilne pokúsili vyhostiť, roztrhala svoj pas a vrátila sa späť na územie Bieloruska, kde ju zatkli.

Tesne pred začatím súdneho procesu Kalesnikavová v liste z väzenia uviedla, že úrady jej ponúkli prepustenie z väzby, ak požiada o milosť a poskytne "kajúcny rozhovor" štátnym médiám. Aktivistka trvala na tom, že je nevinná a ponuku odmietla.

"Za slobodu sa oplatí bojovať. Nebojte sa byť slobodní," napísala z väzenia. "Nič neľutujem a urobila by som to znova," dodala.

V roku 2021 súd v Minsku odsúdil Kalesnikavovú na 11 rokov väzenia, keď ju uznal za vinnú v troch bodoch obžaloby vrátane sprisahania s cieľom získať moc.

01 - Modified: 2023-09-19 20:15:27 - Feat.: - Title: Zachránili takmer 50 ukrajinských detí z okupovaných regiónov a previezli ich do Bieloruska 02 - Modified: 2023-09-19 17:24:45 - Feat.: - Title: Lotyšsko zatvorilo jeden hraničný priechod s Bieloruskom 03 - Modified: 2023-09-19 13:06:27 - Feat.: - Title: Vo Švajčiarsku sa začal proces s bývalým členom bieloruskej eskadry smrti, svoju vinu nepopiera 04 - Modified: 2023-09-15 10:04:36 - Feat.: - Title: Migrantov je čoraz viac. Estónski hraničiari pomôžu Lotyšsku pri ochrane hraníc s Bieloruskom 05 - Modified: 2023-09-14 14:17:17 - Feat.: - Title: Lukašenko pricestoval na návštevu Ruska, čaká ho stretnutie s Putinom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
21. september 2023 02:01