Šéf SaS Richard Sulík. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Sulík: Hirmanov rezort chce znížiť nároky na vzdelanie pri nomináciách do štátnych podnikov

28.11.2022, 16:01
Autor:
TASRTASR

Šéf SaS poukázal na to, že v energetickej oblasti sú napäté časy, preto je nebezpečné takto upraviť požiadavku vzdelania. Vyzval Hirmana, aby stiahol návrh a nepredkladal ho na vládu.

Nominantom do dozorných rád, ale aj do predstavenstiev štátnych podnikov by po novom mohlo stačiť už len stredoškolské vzdelanie.

Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii exminister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík s tým, že to považuje za veľmi škodlivé. Odvolal sa pritom na návrh, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil minister hospodárstva Karel Hirman.

Sulík skonštatoval, že súčasné vedenie rezortu hospodárstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh, podľa ktorého má po novom namiesto vysokoškolského vzdelania druhého stupňa stačiť len stredná škola, najmenej úplné stredné všeobecné alebo odborné vzdelanie, a to nielen do dozorných rád, ale aj do predstavenstiev.

Podotkol, že zanechal v týchto podnikoch kvalitných ľudí, pričom nové vedenie má potrebu ich meniť. "Je aj zrejmé, že koalícia nemá dostatok odborných ľudí, a tak pristúpila k takémuto nebezpečnému kroku," tvrdí.

Sulík poukázal na to, že v energetickej oblasti sú napäté časy, preto je nebezpečné takto upraviť požiadavku vzdelania. Vyzval Hirmana, aby stiahol návrh a nepredkladal ho na vládu.

Ak sa tak nestane, vyzval verejnosť, aby sa podieľala na pripomienke k tomuto materiálu. Bývalý štátny tajomník na MH a súčasný poslanec za SaS Karol Galek priblížil, že ide o nelegislatívny materiál, ktorý je možné pripomienkovať do 5. decembra.

Podľa Galeka sa to týka len podnikov rezortu hospodárstva.

"V prípade ministerstva hospodárstva ide o viac ako 150 nominantov v predstavenstvách a dozorných radách v asi 25 spoločnostiach. Bavíme sa naozaj o tých energetických spoločnostiach, ktoré dnes držia Slovensko v rámci energetickej krízy nad vodou," poznamenal Galek s tým, že to zahŕňa napríklad SPP, eustream, Naftu, Transpetrol. Ide teda podľa neho o spoločnosti, kde sa vyžaduje vysoká miera odbornosti nominantov.

Galek zdôraznil, že nechcú dehonestovať stredoškolské vzdelanie, ani vysoká škola podľa neho nie je zárukou kvality. "V prípade zástupcov štátu v tých štátnych spoločnostiach sú jeho nominanti jediným spôsobom, ako môže štát vplývať na ich riadenie, fungovanie alebo výplatu dividend," upozornil.

 

01 - Modified: 2023-06-04 14:31:35 - Feat.: - Title: Fico sa pustil do Ódora, považuje ho za bezmocného. Je tam „len tri dni aj s cestou“, reaguje Sulík 02 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 03 - Modified: 2023-06-03 14:21:18 - Feat.: - Title: Po odchode Michala Luciaka na Úrad vlády bude poslancom opäť Marek Antal, vstúpi do klubu SaS 04 - Modified: 2023-05-30 12:03:32 - Feat.: - Title: SaS zahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov 05 - Modified: 2023-05-28 10:20:20 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 18:56