StoryEditor

Únia odobrila Slovensku 459 miliónov eur cez plán spravodlivej transformácie územia

24.11.2022, 13:35
Autor:
TASRTASR

Tieto finančné zdroje podporia spravodlivý prechod ku klimatickej neutralite v najzraniteľnejších regiónoch Slovenska.

Európska komisia (EK) vo štvrtok prijala plán spravodlivej transformácie územia pre Slovensko, v ktorom sa stanovuje stratégia investovania 459 miliónov eur z Fondu na spravodlivú transformáciu (FST).

Tieto finančné zdroje podporia spravodlivý prechod ku klimatickej neutralite v najzraniteľnejších regiónoch Slovenska.

Fond spravodlivej transformácie pomôže Slovensku do roku 2023 postupne ukončiť ťažbu uhlia a využívanie uhoľných elektrární.

Podporí sa z neho najmä spravodlivá transformácia kovopriemyslu a chemického priemyslu v hornonitrianskom regióne a Košickom a Banskobystrickom kraji.

Komisia pripomenula, že hornonitriansky región je jedinou oblasťou, kde sa na Slovensku ťaží uhlie. Ťažba hnedého uhlia a jeho spaľovanie v elektrárni Nováky sa má do roku 2023 postupne ukončiť. FST pomôže vytvárať nové pracovné príležitosti pre pracovníkov v uhoľnom sektore, ich rodiny a mladých ľudí, ktorí chcú žiť a pracovať v danom regióne.

Fond podporí aj opatrenia v prospech energetickej efektívnosti verejných budov a inovatívne riešenia v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

Košický kraj závisí od priemyselných sektorov produkujúcich veľmi vysoké emisie skleníkových plynov, a má najväčší potenciál dekarbonizácie na Slovensku. V oceliarskom priemysle treba vykonať technologické zmeny s cieľom pomôcť krajine dosiahnuť klimatické ciele.

FST pomôže rekvalifikovať a zlepšiť zručnosti približne 2400 pracovníkov v oceliarskom priemysle a vytvoria sa nové pracovné príležitosti v zelených sektoroch, v sektore energie z obnoviteľných zdrojov, uskladňovania energie a modernizácie sietí diaľkového vykurovania, čo prinesie úspory energie.

Banskobystrický kraj je jedným z najmenej rozvinutých na Slovensku, pričom viaceré okresy závisia od priemyselných sektorov s veľmi vysokými emisiami skleníkových plynov. FST pomôže so zvýšením energetickej efektívnosti vo verejných budovách a využívaním geotermálnych zdrojov energie, ako aj s celoživotným vzdelávaním pracovníkov a podporou odborných škôl.

Cez FST sa podporujú územia, ktoré pri prechode na klimaticky neutrálne hospodárstvo čelia osobitným výzvam.

Komisia schválila partnerskú dohodu so Slovenskom v júli 2022. V plánoch spravodlivej transformácie územia vypracovaných v úzkej spolupráci s miestnymi partnermi sa identifikujú výzvy na každom území, ako aj potreby rozvoja a ciele, ktoré sa majú splniť do roku 2030.

Schválenie plánov spravodlivej transformácie územia otvára dvere cielenému financovaniu na základe ďalších dvoch pilierov Mechanizmu spravodlivej transformácie - schémy na spravodlivú transformáciu v rámci Programu InvestEU a úverového nástroja pre verejný sektor na spravodlivú transformáciu, v ktorom sa kombinujú granty EK s úvermi Európskej investičnej banky.

Mechanizmus spravodlivej transformácie má zabezpečiť, aby sa prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo uskutočňoval spravodlivo a aby sa pritom na nikoho nezabudlo.

Poskytuje cielenú podporu s cieľom pomôcť mobilizovať približne 55 miliárd eur v rokoch 2021 – 2027 v najzasiahnutejších regiónoch EÚ.

Sekcia HN Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancujú SlovakAid, Medzinárodný vyšehradský fond a Európska únia.

01 - Modified: 2023-03-16 15:13:18 - Feat.: - Title: EÚ má produkovať viac surovín kľúčových pre zelené technológie, navrhuje Európska komisia 02 - Modified: 2023-03-16 13:02:17 - Feat.: - Title: Eurokomisia vysvetlila detaily opatrení pre zaistenie kritických surovín v Únii. Dodávky môžu byť ohrozené 03 - Modified: 2023-03-16 14:00:00 - Feat.: - Title: Bryndzové halušky či pirohy. Naše národné jedlá sa dostali do prestížneho zahraničného rebríčka 04 - Modified: 2023-03-16 11:17:42 - Feat.: - Title: Scholz bude na summite Európskej únie presadzovať reformy na zvýšenie konkurencieschopnosti 05 - Modified: 2023-03-16 09:41:44 - Feat.: - Title: Slovenského Escobara chytili v Kolumbii, chcel sa tam usadiť natrvalo. Michal bol u nás súčasťou ozbrojeného gangu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
17. marec 2023 07:31