StoryEditor

Ukrajinské jadrové zariadenia potrebujú ochranu, tvrdí Zelenskyj. Varuje pred ruskou sabotážou

21.11.2022, 19:46
Autor:
TASRTASR

"Všetky krajiny majú záujem na tom, aby v našich jadrových zariadeniach nedochádzalo k nebezpečným incidentom," nechal sa počuť ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok členov NATO, aby zaistili ochranu ukrajinských jadrových elektrárni pred ruskou sabotážou. Spravil tak deň po tom, ako v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne  na juhu Ukrajiny došlo k niekoľkým výbuchom, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

"Všetky krajiny majú záujem na tom, aby v našich jadrových zariadeniach nedochádzalo k nebezpečným incidentom," uviedol Zelenskyj v príhovore, ktorý predniesol k účastníkom zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v španielskom Madride.

"Všetci potrebujeme zaručenie ochrany pred ruskou sabotážou v jadrových zariadeniach," dodal Zelenskyj. V dôsledku ostreľovania záporožskej elektrárne počas víkendu vzrástli opäť obavy zo vzniku možnej vážnej jadrovej nehody. Elektráreň leží len zhruba 500 kilometrov od Černobyľa, kde v roku 1986 prišlo k doposiaľ najväčšej jadrovej katastrofe na svete.

Rusko a Ukrajina sa cez víkend opäť navzájom z tohto ostreľovania obviňovali. Reuters upozorňuje, že nedokázal nezávisle overiť, ktorá zo strán elektráreň ostreľovala. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu však opäť varovala, že takéto útoky zvyšujú riziko vzniku veľkej katastrofy.

Zelenskyj okrem toho v príhovore vyzval na uvalenie ďalších sankcií na Rusko za ostreľovanie kľúčových objektov civilnej infraštruktúry, čo označil za "stratégiu genocídy". Rusko popiera, že by na Ukrajine útočilo na civilné ciele, priznáva sa však k útokom na elektrárne a niektoré ďalšie objekty energetickej infraštruktúry, píše Reuters.

 

 

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 10:06