Na referendum, ktoré sa uskutoční v januári, sa vyčlení vyše 10,4 milióna eur. Z toho má ísť viac ako 8,7 milióna pre ministerstvo vnútra a vyše 1,6 milióna pre Štatistický úrad.
Vyplýva to harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia referenda, ktorý v stredu schválila vláda.
"Časť výdavkov bude hradená v rozpočtovom roku 2022 vo výške 5.344.161 eur a zostávajúca časť vo výške 5.134.262 eur pôjde na ťarchu rozpočtu 2023," uviedol rezort vnútra v materiáli.
Finančné prostriedky určené pre ministerstvo budú použité najmä na mzdy a odmeny členom komisií, tlač hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov a volebných tlačív, na zabezpečenie hlasovania poštou, na činnosť volebných komisií, na vybavenie volebných miestností, na ochranu verejného poriadku, na výdavky spojené s volebnými miestnosťami a na elektronické komunikačné spojenie volebných komisií.
Financie pre štatistický úrad podľa materiálu zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov referenda.
V predloženom harmonograme sú uvedené úlohy pre ústredné orgány štátnej správy, okresné úrady a obce s termínmi ich plnenia.
Vytvoria sa tak podmienky k organizačnému, materiálnemu a technickému zabezpečeniu prípravy a vykonania referenda. Ide napríklad o tlač a distribúciu tlačív pre referendum, vytvorenie volebných orgánov, zabezpečenie hlasovania poštou zo zahraničia či spracovania výsledkov referenda.
Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Inicioval ho Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.
Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu SR. Ten vyhlásil, že nie je v súlade s ústavou. Otázka preto v referende nebude.