StoryEditor

Voliči v Michigane odmietli popieračku výsledkov prezidentských volieb

09.11.2022, 10:41
Autor:
ČTKČTK

Kristína Karamová sa dostala do širšieho povedomia, keď tvrdila, že sa v roku 2020 stala ako pozorovateľka svedkom podvodu v detroitskej sčítacej komisii pre neprítomných voličov. Na podporu jej tvrdení sa ale nikdy neobjavil žiadny dôkaz.

Voliči v Michigane odmietli republikánku Kristínu Karamovú, ktorá podporila nepravdivé tvrdenie exprezidenta Donalda Trumpa, že v roku 2020 vyhral v prezidentských voľbách.

Demokratka Jocelyn Bensonová sa tu znovu stane štátnou tajomníčkou, čo je funkcia, ktorá v jednotlivých štátoch USA zodpovedá za hladký priebeh volieb.

Podľa agentúry Reuters to vyplýva z projekcie spoločnosti Edison Research. Na post štátneho tajomníka kandidovali popierači regulérnosti volieb aj v Arizone a Nevade. Podľa predpovedí je však stále príliš skoro na to určiť, kto v týchto štátoch zvíťazil.

Tohtoročné voľby sa konali v čase, keď sú USA najviac politicky rozdelené za posledné desiatky rokov.

Demokratický prezident Joe Biden v roku 2020 zvíťazil v Michigane, Arizone i Nevade veľmi tesne. Trump a jeho spojenci potom nepravdivo tvrdili, že výsledky volieb boli sfalšované. Objavujú sa preto obavy, že ak sa v jednom z týchto štátov stanú štátnymi tajomníkmi Trumpovi spojenci, mohli by sa pokúsiť spochybniť alebo ignorovať výsledky hlasovania v prezidentských voľbách v roku 2024.

Podľa odborníkov tiež hrozí, že odmietnu potvrdiť víťazného kandidáta alebo vyhlásiť jeho porazeného súpera.

Karamová sa dostala do širšieho povedomia, keď tvrdila, že sa v roku 2020 stala ako pozorovateľka svedkom podvodu v detroitskej sčítacej komisii pre neprítomných voličov. Na podporu jej tvrdení sa ale nikdy neobjavil žiadny dôkaz.

Popierači výsledkov prezidentských volieb z roku 2020 kandidovali v 30 z 50 štátov aspoň na jednu štátnu funkciu dohliadajúcu na voľby. Vyplýva to z prieskumu neziskovej organizácie States United Action. Hoci sa v mnohých súbojoch stále sčítavajú hlasy, podľa organizácie získalo v ôsmich štátoch funkciu vo volebnej správe 12 odmietačov Bidenovho víťazstva.

Organizácia tiež uviedla, že ľudia podporujúci Trumpove nepravdivé tvrdenia kandidovali na posty štátnych tajomníkov v 13 štátoch. Traja zatiaľ uspeli a dvaja prehrali, zvyšných osem súbojov ešte nebolo rozhodnutých.

Republikánsky kandidát na štátneho tajomníka v Arizone Mark Finchem už napríklad uviedol, že keby bol v tejto funkcii v roku 2020, Bidenovo víťazstvo by nepotvrdil. Podporil tiež audit výsledkov volieb v Arizone a návrh zákona, ktorý by dal legislatívnemu zboru tohto štátu právomoc zrušiť výsledky volieb.

Štátny tajomník v Nevade síce nemôže potvrdzovať výsledky volieb, ale môže stanoviť a presadzovať ich pravidlá. Tunajší republikánsky kandidát Jim Marchant sa v roku 2020 postavil proti potvrdeniu Bidenovho víťazstva.

Trumpove nepravdivé tvrdenia o sfalšovaných výsledkoch a odmietaní výsledku volieb viedli 6. januára 2021 jeho priaznivcov k násilnému vniknutiu do budovy Kongresu, kde sa práve schvaľovalo Bidenovo víťazstvo. Udalosť stále vyšetruje osobitný výbor Snemovne reprezentantov.

01 - Modified: 2023-04-25 11:50:23 - Feat.: - Title: Biden zjavne nie je v kontakte s realitou, reagujú na opätovnú kandidatúru amerického prezidenta republikáni 02 - Modified: 2023-04-21 06:22:54 - Feat.: - Title: Biden oficiálne oznámi svoju opätovnú kandidatúru na budúci týždeň 03 - Modified: 2023-04-13 14:03:27 - Feat.: - Title: Takmer sto ľudí sa nakazilo hubou. Nákaza prepukla v závodoch, odborníci tento jav skúmajú od januára 04 - Modified: 2023-02-16 18:57:03 - Feat.: - Title: Zverejnili časť správy o Trumpovej snahe zvrátiť prehru v Georgii. Je to hon na bosorky, tvrdí exprezident 05 - Modified: 2022-12-28 20:14:27 - Feat.: - Title: Ideový vodca únosu americkej guvernérky dostal vyše 19 rokov väzenia
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 23:47