StoryEditor

Čaputová na COP27: Do riešenia klimatickej krízy musíme zapojiť ďalšie generácie

08.11.2022, 19:15
Autor:
TASRTASR

Pre úspech ekologickej transformácie je podľa prezidentky potrebné, aby sa vzdelávanie o klíme stalo bežnou súčasťou vyučovacieho procesu v školách.

Nemôžeme hovoriť o klimatickej kríze bez zapojenia budúcej generácie. V utorok to na klimatickej konferencii OSN COP27 v Egypte uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Pre úspech ekologickej transformácie je podľa nej potrebné, aby sa vzdelávanie o klíme stalo bežnou súčasťou vyučovacieho procesu v školách.

Prezidentka sa počas samitu v Šarm aš-Šajchu zúčastnila na debate lídrov štátov o podpore klimatického vzdelávania. Pre médiá priblížila, že rokovala aj o slovenských záujmoch v oblasti riešenia energetickej krízy, okrem iného s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a vyslancom prezidenta USA pre klímu Johnom Kerrym.

Absolvovala tiež bilaterálne stretnutia zamerané na to, aby sa slovenským podnikateľom otvorili možnosti pre nové investície. Medzi ne patrilo stretnutie s prezidentom Kene Williamom Rutom. "Slovensko má dlhodobo záujem o spoluprácu s Keňou, poskytujeme tam rozvojovú pomoc a vyzerá to, že je tam záujem o slovenské know-how, skúsenosti a podnikateľov, pokiaľ ide o zelenú tranzíciu, elektromobilitu," povedala prezidentka.

S Rutom hovorila o prehĺbení vzťahov oboch krajín, najmä v oblastiach, ktoré nám pomôžu riešiť klimatickú krízu a pokročiť v ekologickej transformácii, doplnila na sociálnej sieti. Slovensko je podľa Čaputovej odhodlané pokračovať v rozvojovej pomoci Keni, keďže klimatickú krízu a bezpečnostné výzvy možno prekonať len spoločne.

Prezidentka o tejto téme hovorila aj uplynulý pondelok v prejave na COP27. Spomenula, že medzi opatrenia v oblasti klímy, ktoré Slovensko začleňuje do rozvojovej pomoci v Európe, Afrike a Ázii, patrila podpora 16-tisíc farmárov v Keni vo forme vysadenia milióna kešu stromov.

Počas svojho druhého dňa na svetovom klimatickom fóre sa hlava štátu zúčastnila tiež na schôdzke s predstaviteľmi menších ostrovných krajín, ktoré už teraz pociťujú dôsledky klimatickej krízy a hrozí im zaplavenie územia. "Aj toto je dôležité počuť a vidieť na konferencii, ako je táto," zdôraznila.

01 - Modified: 2023-06-08 17:49:10 - Feat.: - Title: Limit na platby v hotovosti sa zjednotí, prezidentka podpísala novelu zákona 02 - Modified: 2023-06-08 17:17:30 - Feat.: - Title: Prezidentka podpísala novelu týkajúcu sa predčasného splatenia pôžičky študnetov 03 - Modified: 2023-06-08 17:04:01 - Feat.: - Title: Prezidentka podpísala mimoriadne zvyšovanie dôchodkov aj rodičovského príspevku 04 - Modified: 2023-06-07 19:31:50 - Feat.: - Title: Je potrebné, aby Banskej Štiavnici pomáhala aj nová vláda, povedala Čaputová a spomenula sľuby tej bývalej 05 - Modified: 2023-06-06 11:32:40 - Feat.: - Title: Útok na Novu Kachovku je ďalším príkladom ruskej agresie na Ukrajine, vyhlásila prezidentka Čaputová
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 07:03