Talianski archeológovia našli v Toskánsku jedinečný súbor 24 bronzových sôch z čias etruskej civilizácie a starého Ríma. Informuje o tom agentúra ANSA.
Podľa archeológov boli sochy súčasťou pohanského posvätného miesta, ktoré prestalo slúžiť s príchodom kresťanstva v 5. storočí nášho letopočtu. Sochy boli uložené do bazénov, kde ich zhruba po 1500 rokoch objavili archeológovia.
Podľa šéfa múzejného odboru talianskeho ministerstva kultúry Massima Osannu ide o jeden z najvýznamnejších objavov antických bronzových sôch v Stredomorí od 70. rokov, keď experti pri brehoch kalábrijského mesta Riace Marina vytiahli z vody dve starogrécke bronzové sochy.
Archeológovia objavili súbor bronzových sôch v mestečku San Casciano dei Bagni. Oblasť je od staroveku preslávená vďaka svojim kúpeľným prameňom.
Archeológovia sa domnievajú, že sochy boli súčasťou rozsiahleho posvätného miesta, ktoré fungovalo do rozšírenia kresťanstva v 5. storočí nášho letopočtu. Samotné sochy sú zrejme miestnej výroby a vznikli v období od 2. storočia pred naším letopočtom po 1. storočie nášho letopočtu.
Podľa archeológov kresťania pohanské posvätné miesto zavreli, ale nezničili. Sochy uložili do bazénov, kde zostali až do súčasnosti. Ďalším špecifikom miesta je, že sa tam prelínala etruská a latinská kultúra.
Na výskume sôch teraz pracuje šesť desiatok expertov z Talianska i zahraničia, uviedol vedúci archeologických prác Jacopo Tabolli. Antické sochy z bronzu sa vyskytujú menej často ako z mramoru či kameňa, pretože často bývali v neskorších dobách pretavené na iné artefakty.