Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť využívanie nekomerčných klinických skúšaní na Slovensku. Mohlo by to zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby.
Navrhuje aj oslobodenie od správneho poplatku za konanie pre povolenie skúšania. Zmeny má priniesť novela zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
"Nekomerčného klinického skúšania sa zúčastňujú v prevažnej miere pacienti so zriedkavými chorobami alebo málopočetným výskytom ochorení, ktorým skúšania prinesú nové poznatky o efektívnejšej a bezpečnejšej liečbe vrátane personalizovanej liečby," skonštatoval rezort.
Poukázal, že nekomerčné klinické skúšania tvoria celosvetovo okolo 15 percent celkového objemu klinických skúšaní. "Na Slovensku to bolo za posledné tri roky menej ako tri percentá, pričom najčastejšími chorobami boli onkologické choroby najmä detských, ale aj dospelých pacientov," podotkol.
Zvýšenie ich využívania môže podľa rezortu rozšíriť biomedicínske poznanie alebo zlepšiť efektivitu. Priniesť by to podľa neho mohlo aj zvýšenú dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby bez zvýšenia výdavkov na lieky zo zdravotných poisťovní.
Ministerstvo chce tiež rozšíriť možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k novým liekom mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.