Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok v Luxemburgu dohodli na zavedení sankcií voči 11 osobám a štyrom organizáciám z Iránu vrátane mravnostnej polície. Ide o reakciu na zásahy Teheránu voči protestom v krajine. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.
Súčasťou sankcií je zákaz vstupu na územie EÚ a zmrazenie aktív. Cieľom je podľa nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej vyvodiť zodpovednosť za prípady porušovania práv žien, mladých ľudí a mužov.
Sankciami EÚ reaguje na zásahy proti účastníkom protestov, ktoré v Iráne prepukli po smrti mladej Kurdky Máshy Amínínovej 16. septembra, pripomína DPA. Iránska mravnostná políciu ju zadržala tri dni predtým za údajné porušenie pravidiel obliekania. Vo väzbe však náhle omdlela a po troch dňoch v bezvedomí zomrela.
Ak budú prejavy násilia v Iráne pokračovať, EÚ podľa Baerbockovej pripravuje aj ďalšie kroky. Sankcie voči Iránu za porušovanie ľudských práv už oznámili Británia, Kanada a USA.
DPA pripomenula, že v noci na nedeľu vypukol požiar vo väznici Evín na severe Teheránu. Zahynulo tam najmenej osem väzňov a desiatky ďalších utrpeli zranenia.
V tejto väznici sa často neprípustne zaobchádza s väzňami a mučení bývajú najmä politickí väzni, píše DPA. Do tohto zariadenia umiestňujú aj demonštrantov zadržaných počas predchádzajúcich týždňov a osoby, ktoré majú okrem iránskeho aj iné štátne občianstvo.