Saíd vlani v júli prevzal moc a neskôr presadil ústavu, ktorou si ju ešte viac upevnil. Kritici tieto jeho kroky označili za návrat k autokracii, pričom k nemu dochádza v Tunisku ako jedinej demokracii, ktorá vzišla z povstaní tzv. arabskej jari.
V Tunise sa v sobotu paralelne konali demonštrácie dvoch politických hnutí, ktoré sú ideologicky v hlbokom protiklade. Obe skupiny však odsúdili Saída ako autokrata, ktorý zvrátil demokratický pokrok dosiahnutý od povstania v roku 2011. Žiadali aj vyvodenie zodpovednosti za hospodársku krízu v krajine, ktorá sa prejavuje nedostatkom potravín a pohonných látok.
Organizátorom jednej z akcií bol Front národnej spásy - koalícia opozičných strán vrátane z islamizmu vychádzajúceho Hnutia obnovy (an-Nahdá), ktoré bolo dominantnou silou v tuniskom parlamente, kým ho Saíd vlani rozpustil. Front v sobotu oznámil, že bude bojkotovať decembrové voľby do parlamentu, ktorý bude mať v súlade so Saídovými zmenami obmedzené právomoci.
Podľa AFP, ktorá sa odvolala na ministerstvo vnútra, sa na oboch akciách zúčastnilo okolo 2500 ľudí. Organizátori o počtoch účastníkov neinformovali.
Medzičasom prezident Saíd vo svojich verejných vyjadreniach tvrdil, že pracuje na "náprave" hospodárskych problémov, ktoré zdedil po bývalom vedení na čele s autoritárskym prezidentom Zínom Ábidínom bin Alím.
Medzinárodný menový fond (MMF) v sobotu oznámil, že dosiahol predbežnú dohodu s tuniskou vládou o odblokovaní pôžičky vo výške 1,9 miliardy dolárov, ktoré majú byť využité na zmiernenie následkov hospodárskej krízy.