StoryEditor

V návrhu rozpočtu chýbajú konsolidačné opatrenia na ďalšie roky, tvrdí rozpočtová rada

13.10.2022, 15:03
Autor:
TASRTASR

Vysoká inflácia síce bude spojená s vyššími nominálnymi príjmami, no reálna výkonnosť ekonomiky, a teda aj zdrojov, sa zníži.

Vo zverejnenom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 – 2025 chýbajú konsolidačné opatrenia, ktoré by udržali štátny dlh na prijateľnej úrovni.

Vysoká inflácia síce bude spojená s vyššími nominálnymi príjmami, no reálna výkonnosť ekonomiky, a teda aj zdrojov, sa zníži. Vláda už tretí rok po sebe nepredstavila ucelený plán konsolidačných opatrení a návrh rozpočtu na roky 2024 a 2025 tak plní účel viacročného rozpočtu len formálne, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

"Rada dlhodobo a opakovane upozorňuje, že vlády rezignovali na snahu predstaviť opatrenia, ktoré by presahovali horizont najbližšieho rozpočtového roka. Nezmenilo sa to ani pri aktuálnom návrhu rozpočtu a konsolidačná stratégia chýba už tretí rok v rade," uviedla RRZ.

Návrh rozpočtu predpokladá deficit verejnej správy v roku 2023 na úrovni 7,9 miliardy eur alebo 6,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Po úprave o dočasné vplyvy to podľa Ministerstva financií znamená štrukturálne saldo na úrovni 3,1 percenta HDP.

Ministerstvo očakáva iba mierne medziročné zhoršenie štrukturálneho salda o 0,2 percenta HDP, čo však podľa RRZ neodzrkadľuje skutočné zmeny vo fiškálnej politike vlády a vplyvy energetickej krízy na subjekty verejnej správy.

RRZ rezortu financií vyčíta napríklad to, že napriek výrazne lepším čiastkovým výsledkom očakáva tohoročný deficit na úrovni takmer 5 percent HDP. "To automaticky vytvára priaznivejší obraz o vývoji rozpočtu pre rok 2023 vrátane marginalizovania negatívnych vplyvov vlády na zhoršenie hospodárenia rozpočtu," uviedla RRZ.

Nedostatkom je podľa RRZ napríklad aj to, že zvýšené výdavky na energie v subjektoch verejnej správy vo výške 700 miliónov eur sú vykazované v jednorazových výdavkoch mimo štrukturálneho salda. To však z dôvodu pretrvávajúcich vysokých cien podľa rady aktuálne nespĺňa podmienku na zaradenie medzi jednorazové vplyvy.

Najvýraznejší vplyv na štrukturálne saldo, a to vo výške 1 percento HDP, bude mať podľa rady prorodinný balíček, rodičovský dôchodok a valorizácia platov nad rámec rastu miezd v súkromnej sfére.

Nedostatky rozpočtu by podľa RRZ mohlo odstrániť zavedenie výdavkových limitov.

"Absencia výdavkových limitov umožňuje pokračovanie doterajšej zlej praxe, kde vláda môže v podmienkach nezáväzného fiškálneho rámca predložiť dostatočne nešpecifikovaný návrh viacročného rozpočtu s nejasnými dôsledkami na stabilizáciu verejných financií v strednodobom horizonte a tiež na dlhodobú udržateľnosť verejných financií," uviedla RRZ.

Dôležité preto je, aby ministerstvo neodkladalo rokovania o metodike určenia výdavkových limitov.

RRZ sa nepáči ani vysoký podiel rezerv, ktoré nie sú v rozpočte dostatočne špecifikované a účelovo viazané. Iba na opatrenia v súvislosti s cenami energií je v rozpočte vytvorená rezerva vo výške 3,4 miliardy eur.

"Ak by nedošlo k účelovému viazaniu a rozdeleniu rezervy na jednotlivé kapitoly, súčasný rámec rozpočtu vytvára možnosti použitia tejto rezervy aj inými spôsobom," upozornila RRZ.

 

01 - Modified: 2024-12-21 18:30:00 - Feat.: - Title: Ráž videl prichádzať upokojenie aj lepšie zajtrajšky. Na stavbárov namiesto toho doľahne konsolidácia 02 - Modified: 2024-12-21 12:49:48 - Feat.: - Title: Nemecký profesor: Menová politika podporuje príjmovú nerovnosť 03 - Modified: 2024-12-20 22:17:15 - Feat.: - Title: Americké akcie posilnili, podporili ich údaje o inflácii v USA 04 - Modified: 2024-12-20 12:53:30 - Feat.: - Title: Ruská centrálna banka prekvapivo nezmenila úrokové sadzby. Tvrdí, že menová politika je dostatočne prísna 05 - Modified: 2024-12-19 17:58:38 - Feat.: - Title: Rozpočtová rada znížila odhad rastu inflácie, zároveň však predpokladá nižší rast ekonomiky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. december 2024 12:09