StoryEditor

V návrhu rozpočtu chýbajú konsolidačné opatrenia na ďalšie roky, tvrdí rozpočtová rada

13.10.2022, 15:03
Autor:
TASRTASR

Vysoká inflácia síce bude spojená s vyššími nominálnymi príjmami, no reálna výkonnosť ekonomiky, a teda aj zdrojov, sa zníži.

Vo zverejnenom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 – 2025 chýbajú konsolidačné opatrenia, ktoré by udržali štátny dlh na prijateľnej úrovni.

Vysoká inflácia síce bude spojená s vyššími nominálnymi príjmami, no reálna výkonnosť ekonomiky, a teda aj zdrojov, sa zníži. Vláda už tretí rok po sebe nepredstavila ucelený plán konsolidačných opatrení a návrh rozpočtu na roky 2024 a 2025 tak plní účel viacročného rozpočtu len formálne, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

"Rada dlhodobo a opakovane upozorňuje, že vlády rezignovali na snahu predstaviť opatrenia, ktoré by presahovali horizont najbližšieho rozpočtového roka. Nezmenilo sa to ani pri aktuálnom návrhu rozpočtu a konsolidačná stratégia chýba už tretí rok v rade," uviedla RRZ.

Návrh rozpočtu predpokladá deficit verejnej správy v roku 2023 na úrovni 7,9 miliardy eur alebo 6,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Po úprave o dočasné vplyvy to podľa Ministerstva financií znamená štrukturálne saldo na úrovni 3,1 percenta HDP.

Ministerstvo očakáva iba mierne medziročné zhoršenie štrukturálneho salda o 0,2 percenta HDP, čo však podľa RRZ neodzrkadľuje skutočné zmeny vo fiškálnej politike vlády a vplyvy energetickej krízy na subjekty verejnej správy.

RRZ rezortu financií vyčíta napríklad to, že napriek výrazne lepším čiastkovým výsledkom očakáva tohoročný deficit na úrovni takmer 5 percent HDP. "To automaticky vytvára priaznivejší obraz o vývoji rozpočtu pre rok 2023 vrátane marginalizovania negatívnych vplyvov vlády na zhoršenie hospodárenia rozpočtu," uviedla RRZ.

Nedostatkom je podľa RRZ napríklad aj to, že zvýšené výdavky na energie v subjektoch verejnej správy vo výške 700 miliónov eur sú vykazované v jednorazových výdavkoch mimo štrukturálneho salda. To však z dôvodu pretrvávajúcich vysokých cien podľa rady aktuálne nespĺňa podmienku na zaradenie medzi jednorazové vplyvy.

Najvýraznejší vplyv na štrukturálne saldo, a to vo výške 1 percento HDP, bude mať podľa rady prorodinný balíček, rodičovský dôchodok a valorizácia platov nad rámec rastu miezd v súkromnej sfére.

Nedostatky rozpočtu by podľa RRZ mohlo odstrániť zavedenie výdavkových limitov.

"Absencia výdavkových limitov umožňuje pokračovanie doterajšej zlej praxe, kde vláda môže v podmienkach nezáväzného fiškálneho rámca predložiť dostatočne nešpecifikovaný návrh viacročného rozpočtu s nejasnými dôsledkami na stabilizáciu verejných financií v strednodobom horizonte a tiež na dlhodobú udržateľnosť verejných financií," uviedla RRZ.

Dôležité preto je, aby ministerstvo neodkladalo rokovania o metodike určenia výdavkových limitov.

RRZ sa nepáči ani vysoký podiel rezerv, ktoré nie sú v rozpočte dostatočne špecifikované a účelovo viazané. Iba na opatrenia v súvislosti s cenami energií je v rozpočte vytvorená rezerva vo výške 3,4 miliardy eur.

"Ak by nedošlo k účelovému viazaniu a rozdeleniu rezervy na jednotlivé kapitoly, súčasný rámec rozpočtu vytvára možnosti použitia tejto rezervy aj inými spôsobom," upozornila RRZ.

 

01 - Modified: 2023-09-29 12:33:16 - Feat.: - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila predpokladanú úroveň deficitu verejnej správy 02 - Modified: 2023-09-29 10:24:05 - Feat.: - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť: Vyrovnaný rozpočet je nepravdepodobný, prognóza extrémne konzervatívna 03 - Modified: 2023-09-29 07:25:09 - Feat.: - Title: Inflácia v Tokiu sa zmiernila, stále je však nad inflačným cieľom 04 - Modified: 2023-09-28 08:46:35 - Feat.: - Title: Inflácia v Španielsku sa zrýchlila na 5-mesačné maximum 05 - Modified: 2023-09-25 16:34:23 - Feat.: - Title: Sadzby v eurozóne zostanú vysoké tak dlho, ako bude potrebné, povedala Lagardeová
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. september 2023 04:03