StoryEditor

Kyjev: Tvrdenia vlády Bieloruska, že Ukrajina ho plánuje napadnúť, sú nezmysel

09.10.2022, 16:24
Autor:
TASRTASR

Bielorusko sa finančne a politicky spolieha na Rusko - Putinova podpora Lukašenkovi pomohla zvládnuť medzinárodnú reakciu na to, že tvrdo zasahoval na protivládnych protestoch v roku 2020.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie odmietajúce tvrdenia, že Kyjev plánuje útok na Bielorusko. Na tvrdenia rázne reagovala aj veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková. V nedeľu o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Bieloruský autoritársky prezident Alexandr Lukašenko v posledných mesiacoch verejne podporoval inváziu Ruska na Ukrajinu.

Bielorusko sa finančne a politicky spolieha na Rusko - Putinova podpora Lukašenkovi pomohla zvládnuť medzinárodnú reakciu na to, že tvrdo zasahoval na protivládnych protestoch v roku 2020.

Rusko pred februárovým vpádom na Ukrajinu rozmiestnilo v Bielorusku tisíce vojakov pod zámienkou spoločných vojenských cvičení, potom vojakov poslalo cez hranicu na ukrajinské územie, kde začali útočnú vojnu.

Rezort ukrajinskej diplomacie uviedol, že ukrajinský veľvyslanec v bieloruskom hlavnom meste Minsk bol predvolaný na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí a tam mu odovzdali diplomatickú nótu.

"V nóte bieloruská strana tvrdila, že Ukrajina údajne plánuje útok na území Bieloruska. Táto informácia sa nezhoduje s realitou. Dôrazne odmietame ďalšie podozrenia bieloruského režimu. Nevylučujeme, že odovzdanie diplomatickej nóty môže byť súčasťou plánu provokácií Ruskej federácie, aby mohla potom obviňovať Ukrajinu. Vyzývame bieloruských občanov, aby provokáciám nepodľahli," uviedlo ukrajinské ministerstvo.

"Ukrajina nikdy nenarušuje cudzie územia. Prísne dodržiavame základné normy a zásady medzinárodného práva a Chartu OSN. Bieloruské úrady by sa mali prestať riadiť chúťkami Kremľa a okamžite prestať podporovať Rusko v jeho agresii proti Ukrajine," reagovalo ďalej ministerstvo v Kyjeve.

Brinková, ktorá predtým pôsobila ako veľvyslankyňa USA na Slovensku, na Twitteri napísala: "Jasne si povedzme, kto na koho útočí - Rusko porušilo suverenitu Ukrajiny a podniká tam útoky, ktoré zabíjajú mužov, ženy a deti, keď spia, a Bielorusko dovoľuje, aby jeho územie bolo využívané na podporu ruskej invázie na Ukrajinu."

01 - Modified: 2023-09-22 20:37:40 - Feat.: - Title: Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o štvrtinu. Armáda dostane viac než dôchodcovia 02 - Modified: 2023-09-22 20:19:21 - Feat.: - Title: Obilný spor sa vyostruje. Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko 03 - Modified: 2023-09-22 18:22:06 - Feat.: - Title: Po ruských útokoch sú v Chersonskej oblasti dvaja mŕtvi, v Kremenčuku jeden 04 - Modified: 2023-09-22 18:30:35 - Feat.: - Title: Kanada pošle Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 450 miliónov eur, uviedol Trudeau 05 - Modified: 2023-09-22 16:59:26 - Feat.: - Title: Represie nemajú obdobu. Rusko nevpustilo spravodajkyňu OSN do krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 06:27