Rozhodnutia vlády sú kolektívne a ak SaS niečo kritizuje, kritizuje aj seba. Vyhlásil to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič v Národnej rade počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie. Zdôvodnenie návrhu označil za "znôžku výmyslov, manipulácií a fabulácií".
Bol by rád, keby sa liberáli vrátili do koalície, zrušili svoje červené čiary a uznali si chybu. Hovorí o osobnej nenávisti z ich strany. Podčiarkol potrebu riešiť aktuálnu energetickú krízu.
"Ani jedno rozhodnutie vlády, ani jeden zákon neboli bez vášho súhlasu a keď ste aj s niečím nesúhlasili, napríklad rodinný balíček, povedali ste, že ho nepodporujete, ale nemáte nič proti tomu, že ho presadíme s opozíciou, a nebudete ho vetovať," skonštatoval Matovič.
Na balíčku podľa neho postavila SaS celú krízu a argumenty. Pýta sa, prečo strana odborníkov v koalícii súhlasila s neodbornými riešeniami z jeho strany, ktoré teraz kritizuje.
Vyzval SaS, aby špecifikovala, v čom koná v neprospech občanov. Poukázal na pomoc firmám v čase krízy, nízku mieru nezamestnanosti či rozviazané ruky orgánov činných v trestnom konaní.
Ak liberáli tvrdia, že porušuje ústavu a zákony, mali by podľa neho podať trestné oznámenie. Odmieta, že by rezort financií pod jeho vedením zlyhal, argumentuje menším deficitom než pred tromi rokmi.
Používanie politiky na súkromné vojny a pomstu podľa neho predviedla SaS pri vládnej kríze. Hovorí o krvavých očiach lídra strany Richarda Sulíka a jeho neriešení problémov s energetickou krízou. SaS podľa neho tri mesiace kreslila červené čiary, vydierala a teraz je ochotná spolupracovať s mafiou.
Kritiku o porušovaní legislatívnych procesov označil za faloš a alibizmus. Pripomenul pozmeňujúci návrh SaS k súdnej mape krátko pred hlasovaním či schválenie podnikateľského kilečka v zrýchlenom režime. Za zneužitie legislatívneho procesu označil aj pozmeňujúci návrh SaS, ktorý mal priniesť 60-miliónový podvod v prospech oligarchov.
Obdobne argumentuje pri výčitke o ruinovaní verejných financií. Pripomenul veto liberálov pri zvýšení dane z hazardu, liehu či z mimoriadnych príjmov z ruskej ropy. Vyčíta im blokovanie zákona o rozpočtovej zodpovednosti či zmenu pri ochrane dôchodkového systému.
Zamyslieť sa podľa neho treba nad tým, ako sa dá brániť etika a morálka vo verejnej službe rozkrádaním verejných financií. Poukázal na znenie odôvodnenia návrhu SaS a poslancov, ktorí sa podeň podpísali. Pellegriniho označil za skorumpovaného zlodeja a pripomenul, že poslanci okolo neho boli súčasťou predchádzajúcej vlády.
SaS v návrhu argumentovala aj urážkami Matoviča voči prezidentke Zuzane Čaputovej. Minister skonštatoval, že ho odmietla v čase pandémie, keď s ňou chcel spoločne vyzvať ľudí na zodpovednosť. Tvrdí, že na Slovensku je možno 100.000 vhodnejších žien na jej funkciu.
Jana Bittó Cigániková (SaS) považuje Matovičove slová za osobné útoky a klamstvá. Pripomenula, že hnutiu OĽANO klesli za dva roky preferencie a Smeru-SD narástli, a to podľa nej dosiahol Matovič svojím prístupom. Radovana Slobodu (SaS) mrzí, že za dva roky sa z bojovníka proti korupcii stal v súčasnosti asi najnepopulárnejší politik a manipulátor faktov.
Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že inštitút veta ukotvený v koaličnej zmluve sa niekoľkokrát nerešpektoval. Aj Matovič podľa nej povedal, že veto v rodinnom balíčku rešpektovať nebude.