Na Slovensku podnikajú stovky rizikových subjektov, pri ktorých je úpadok len otázkou času. Najvyšší podiel takýchto firiem podniká oblasti výstavby obytných a neobytných budov, vyplýva z aktuálnej analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet.
Analýza sledovala 269-tisíc firiem, ktoré podnikajú na území Slovenskej republiky. Vyplýva z nej, že najhorší rating má 1656 spoločností.
U týchto firiem je najväčšia pravdepodobnosť úhrady záväzkov po lehote splatnosti, vysoká možnosť zhoršenia ich finančnej situácie, no zároveň majú vysoké úverové riziko a stoja na hranici úpadku.
"Pri výpočtoch vychádzame z metodiky vlastného skóringového modelu, ktorého cieľom je odhaliť riziko úpadku firiem v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. Z našich zistení vyplýva, že najviac rizikové firmy podnikajú v oblasti výstavby obytných a neobytných budov (81 z celkového počtu rizikových firiem), čo tvorí takmer jedno percento zo všetkých firiem podnikajúcich v tejto oblasti," spresnila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Na ďalších priečkach sa podľa výsledkov analýzy umiestnili oblasti ostatný maloobchod v nešpecializovaných predajniach, v ktorej pôsobí 63 rizikových firiem a nákladná cestná doprava so 61 spoločnosťami.
Päticu najohrozenejších sektorov uzatvárajú oblasť nešpecializovaného veľkoobchodu (60 firiem) a sektor poradenských služieb v oblasti podnikania a riadenia, kde pôsobí 58 firiem zo všetkých firiem s najhorším ratingom.