StoryEditor

Južná Kórea a USA začali prvé námorné cvičenie od roku 2017

26.09.2022, 06:53
Autor:
TASRTASR

Severná Kórea tento rok vykonala rekordný počet skúšok rakiet a vytrvalo odmieta výzvy USA a Južnej Kórey na obnovenie rokovaní o svojom jadrovom programe.

Južná Kórea a Spojené štáty začali v pondelok v Japonskom mori neďaleko Kórejského polostrova svoje prvé kombinované námorné cvičenie od roku 2017.

Stalo sa tak deň po tom, ako Severná Kórea zrejme v reakcii na manévre skúšobne odpálila balistickú strelu krátkeho doletu. Informovali o tom agentúry Jonhap a AP.

Cieľom štvordňových cvičení je demonštrovať „silné odhodlanie spojencov reagovať na severokórejské provokácie“ a zlepšiť ich schopnosť vykonávať spoločné námorné operácie, uviedlo vo vyhlásení juhokórejské námorníctvo.

Na manévroch sa zúčastňuje viac ako 20 amerických a juhokórejských námorných lodí vrátane lietadlovej lode USS Ronald Reagan s jadrovým pohonom, jadrovej ponorky USS Annapolis, amerického krížnika, juhokórejských a amerických torpédoborcov, ako aj stíhačky (F/A-18E Super Hornet, F-15K, KF-16) a vrtuľníky (AH-64E Apache).

Armády oboch krajín budú nacvičovať rôzne protilodné a protiponorkové bojové operácie, taktické manévre a iné námorné operácie.

Podľa AP nie je vylúčené, že Severná Kórea by mohla v najbližších dňoch vykonať ďalšie skúšky rakiet, keďže kórejsko-americké manévre považuje za nácvik invázie.

Severná Kórea tento rok vykonala rekordný počet skúšok rakiet a vytrvalo odmieta výzvy USA a Južnej Kórey na obnovenie rokovaní o svojom jadrovom programe.

Pchjongjang nemieni svoj postoj zmeniť dovtedy, kým Spojené štáty neupustia od svojej nepriateľskej politiky, čo je zjavná narážka na americko-juhokórejské vojenské cvičenia a ekonomické sankcie uvalené zo strany USA.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
21. september 2023 21:30