StoryEditor

Ceny ropy dnes rastú

22.09.2022, 18:20
Autor:
ČTKČTK

Európska únia uvažuje o zavedení stropu pre ceny ropy, prísnejšom obmedzení vývozu vyspelých technológií do Ruska a ďalších sankciách proti jednotlivcom, uviedli dnes diplomati.

Ceny ropy dnes rastú. Môžu za to obavy o dodávky a nižšie ako očakávané zvýšenie úrokových sadzieb britskou centrálnou bankou.

Okolo 17:05 SELČ cena severomorskej ropy Brent rástla o 0,5 percenta na 90,29 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 0,4 percenta a obchodovala sa za 83,27 dolára za barel.

Európska únia uvažuje o zavedení stropu pre ceny ropy, prísnejšom obmedzení vývozu vyspelých technológií do Ruska a ďalších sankciách proti jednotlivcom, uviedli dnes diplomati.

Nové sankcie majú byť reakciou na čiastočnú mobilizáciu v Rusku, ktorú Západ označil ako novú eskaláciu vojny na Ukrajine. To vyvoláva obavy o dodávky ropy.

Ďalšou podporou pre ceny ropy je podľa analytikov obmedzenie dodávok Organizácií krajín vyvážajúcich ropu OPEC. Navyše dopyt po rope v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, sa po utlmení spôsobenom koronavírusovými reštrikciami opäť zvyšuje.

Britská centrálna banka dnes zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 2,25 percenta a uviedla, že bude ďalej rázne reagovať podľa potreby na infláciu, hoci sa ekonomika dostáva do recesie. Zvýšenie sadzieb však bolo menšie, ako očakávali trhy.

Po stredajšom výraznom zvýšení úrokov centrálnou bankou USA (Fed) o 0,75 percentuálneho bodu sa k zvýšeniu sadzieb odhodlali aj švajčiarska, nórska a indonézska centrálna banka. Ďalšie zvýšenie sa čaká tiež od juhoafrickej centrálnej banky. To podľa analytikov ukazuje, ako je súčasný cyklus sprísňovania menovej politiky synchronizovaný, napísala agentúra Reuters.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. september 2022 07:38