StoryEditor

Šéfovia diplomacií Únie sa dohodli na príprave ďalšieho balíka sankcií voči Rusku

22.09.2022, 07:14
Autor:
TASRTASR

Ide o reakciu na vyhlásenie prvej ruskej mobilizácie od druhej svetovej vojny, ktorú v stredu nariadil ruský prezident Vladimir Putin.

Ministri zahraničných vecí Únie sa v noci na štvrtok dohodli, že pripravia nové protiruské sankcie a navýšia dodávky zbraní pre Ukrajinu.

Ide o reakciu na vyhlásenie prvej ruskej mobilizácie od druhej svetovej vojny, ktorú v stredu nariadil ruský prezident Vladimir Putin.

Ministri zahraničných vecí 27 členských krajín Európskej únie sa v súčasnosti nachádzajú v New Yorku na každoročnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zvolal v rámci reakcie na Putinove nariadenie ich mimoriadne stretnutie.

Šéfov rezortov diplomacií EÚ na stretnutí najskôr oboznámil so situáciou ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ministri zahraničných vecí následne súhlasili, že poveria svoje tímy prípravou ôsmeho sankčného balíka. Tie budú zamerané na "dôležitejšie sektory ruskej ekonomiky a budú naďalej cielené na ľudí zodpovedných za vojnu a agresiu na Ukrajine," uviedol Josep Borrell.

Ministri sa zídu na ďalšom formálnom stretnutí v polovici októbra a mohli by na ňom tento sankčný balík formálne schváliť.

Šéfovia diplomacií EÚ sa okrem toho dohodli na navýšení dodávok zbraní smerujúcich na Ukrajinu. Borrell odmietol konkretizovať o aký typ sankcií alebo vojenskej pomoci pôjde, no uviedol, že verí, že krajiny EÚ "jednomyseľne" podporia nové opatrenia.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v Moskvou ovládaných oblastiach na východe a juhu Ukrajiny o pripojení k Rusku. Šéf Kremľa taktiež avizoval, že Rusko — ktoré je jadrovou veľmocou — je na ochranu svojho územia odhodlané použiť "všetky dostupné prostriedky".

Tieto Putinove vyhlásenia podľa Borrella svedčia o panike a zúfalstve. "Je jasné, že Putin sa snaží Ukrajinu zničiť," povedal.

01 - Modified: 2022-09-22 05:08:51 - Feat.: - Title: Severná Kórea tvrdí, že Rusku zbrane nikdy neposlala, ani neplánuje poslať 02 - Modified: 2022-09-22 04:56:03 - Feat.: - Title: Zelenskyj žiadal v príhovore na valnom zhromaždení OSN spravodlivý trest pre Rusko 03 - Modified: 2022-09-22 04:45:19 - Feat.: - Title: Biden a Trussová sa zhodli, že spojenci musia ďalej poskytovať pomoc Ukrajine 04 - Modified: 2022-09-21 22:06:38 - Feat.: - Title: Proti Ukrajine bol spáchaný zločin, žiadame len spravodlivý trest, tvrdí Zelenskyj v OSN 05 - Modified: 2022-09-21 21:41:49 - Feat.: - Title: Rusko-americká posádka rakety Sojuz sa pripojila k ISS, cieľom je vždy zabezpečiť prítomnosť oboch národov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. september 2022 07:15