Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Káčer v New Yorku: Rusko vojnu na Ukrajine prehrá, naša pomoc bude pokračovať

20.09.2022, 23:19
Autor:
TASRTASR

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer sa v utorok v New Yorku stretol s ministrami zahraničných vecí východného krídla NATO.

Pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že Rusko vojnu na Ukrajine prehrá a ubezpečil, že pomoc západných spojencov Kyjevu bude naďalej pokračovať. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Na utorkovom zasadnutí sa zúčastnila aj námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Wendy R. Shermanová, z iniciatívy ktorej sa neformálne stretnutie uskutočnilo.

"Chcem zdôrazniť našu vďaku spojencom, ktorí vyslali svojich vojakov a techniku do bojovej jednotky NATO na našom území a ktorí chránia náš vzdušný priestor: konkrétne Česku, Nemecku, Holandsku, USA, Poľsku a Slovinsku. Aliancia je silná a jednotná, pripravená brániť sa voči akémukoľvek agresorovi, a Slovensko je jej pevnou súčasťou,“ uviedol Káčer.

Ministri z platformy, známej ako Bukureštská deviatka (B9), prediskutovali posilňovanie východného krídla Aliancie. Vyjadrili spokojnosť s budovaním predsunutej obrany NATO na východnej hranici postavenej na 8 bojových skupinách od Baltského po Čierne more – vrátane Slovenska. Hlavnou témou diskusie bola vojna na Ukrajine, jej súčasný vývoj a vyhliadky do budúcnosti.

"Naše stretnutie potvrdilo odhodlanie demokratických krajín, vrátane Slovenska, pokračovať s pomocou Ukrajine. Utrpenie ukrajinského ľudu, hrdinstvo ukrajinskej armády a rozvážnosť ukrajinského vedenia nás k tomu motivuje," uviedol slovenský minister.

Ministri B9 plne podporili skorý vstup Fínska a Švédska do Aliancie. Privítali tiež nový balík finančnej pomoci USA pre Ukrajinu, ako aj pre ďalších spojencov a partnerov v regióne, ktorí poskytujú napadnutej Ukrajine vojenskú pomoc.

B9 je neformálnym zoskupením deviatich krajín východného krídla Severoatlantickej aliancie - Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Estónska.

01 - Modified: 2022-09-23 20:24:36 - Feat.: - Title: Minister Káčer: OSN čakajú najväčšie výzvy od konca druhej svetovej vojny 02 - Modified: 2022-09-23 18:41:56 - Feat.: - Title: NATO v reakcii na pseudoreferendá zvýši svoju pomoc Kyjevu, potvrdil Stoltenberg 03 - Modified: 2022-09-23 15:19:34 - Feat.: - Title: NATO neuzná falošné referendá ani nezákonnú anexiu Ruskom okupovaných území 04 - Modified: 2022-09-23 11:14:36 - Feat.: - Title: Minister Naď upozornil, že Slovensko stále neratifikovalo vstup Fínska do NATO 05 - Modified: 2022-09-23 08:03:29 - Feat.: - Title: Szijjártó rokoval v New Yorku s Lavrovom, ako jediný z ministrov EÚ. Maďarsko chce mier, odkázal
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2022 22:25