Na Slovensku počas tohto týždňa nepribudli žiadne prípady opičích kiahní. Celkovo sa tak doposiaľ potvrdilo 14 prípadov. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.
"Na Slovensku sme v súlade s našimi očakávaniami priebežne nezaznamenali výrazný nárast počtu ochorení a vznik epidémií, ale len výskyt sporadických prípadov. Naďalej očakávame, že sporadické prípady opičích kiahní sa ešte môžu naďalej objavovať," priblížil.
Eliáš poukázal, že vo viacerých európskych štátoch sa šírenie ochorenia pravdepodobne spomaľuje. "Náznaky spomalenia evidujú aj odborníci v Spojených štátoch amerických, v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb pritom očakávajú, že nové prípady budú síce ďalej pribúdať, avšak pomalším tempom než v uplynulých mesiacoch," doplnil.
Zdôraznil, že napriek štatistickému poklesu je potrebné naďalej zachovávať obozretnosť. Výskytu nových prípadov podľa neho možno zamedziť prevenciou a včasným rozpoznaním príznakov ochorenia u nakazeného.
Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 13 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní.
Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá vyrážka typická pre opičie kiahne. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.