StoryEditor

Rozhovory o jadrovej dohode s Iránom sú v slepej uličke. Už nemám čo navrhovať, vyhlásil Borrell

15.09.2022, 07:23
Autor:
TASRTASR

Irán stále žiada, aby Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu ukončila vyšetrovanie, ktoré začala po náleze stôp jadrového materiálu v troch objektoch.

Rokovania o opätovnom zapojení Iránu a Spojených štátov do tzv. jadrovej dohody, obmedzujúcej nukleárny program Teheránu výmenou za zrušenie sankcií, sú v "slepej uličke". Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell to povedal v stredu pre agentúru AFP, z ktorej správy TASR čerpala.

Borrell v poslednom poldruha roku koordinoval snahy o oživenie jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom z roku 2015. USA od nej o tri roky neskôr za vlády prezidenta Donalda Trumpa odstúpili. Irán v reakcii na to postupne prestával dohodu plniť, zvýšil svoje zásoby obohateného uránu a vypol monitorovacie kamery dozornej agentúry OSN.

V auguste Borrell predložil signatárom návrh, ktorý vtedy označil za "konečný". Podľa jeho vyjadrenia pre AFP išlo o najlepší kompromis medzi postojmi všetkých strán.

Irán však stále žiada, aby Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu ukončila vyšetrovanie, ktoré začala po náleze stôp jadrového materiálu v troch objektoch. Teherán ich nedeklaroval ako súčasť svojho nukleárneho programu.

Zmenila sa aj politická situácia v USA. Pre prezidenta Joea Bidena je pred novembrovými voľbami do Kongresu ťažké uzavierať dohody s Iránom, približuje AFP. "Návrhy sa zbližovali, ale, žiaľ, po lete sa posledné návrhy nezbližujú, ale rozchádzajú," opísal Borrell situáciu. Po posledných návrhoch Iránu prelom v najbližšom čase neočakáva.

Európski signatári jadrovej dohody – Británia, Francúzsko a Nemecko – minulý týždeň uviedli, že pochybujú o úprimnosti Iránu obnoviť dohodu. Teherán označil ich spoločné stanovisko za nekonštruktívne a poľutovaniahodné.

Borrell pre AFP dodal, že už nemôže predložiť žiaden návrh na prekonanie patovej situácie. "Z mojej strany už nemám čo navrhovať," vyhlásil.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. január 2023 10:27