Európski nákupcovia plynu, ktorí už zápasia s rekordne vysokými cenami, čelia ďalšej rane, keď sa trhy v pondelok (5.9.) otvoria. Rusko totiž oznámilo, že jeden z jeho hlavných plynovodov do Európy Nord Stream 1 zostane na neurčito uzavretý. To vyvolalo obavy z prídelov plynu.
Nižšie toky plynu z Ruska už pred jeho februárovou inváziou na Ukrajinu a následné ďalšie obmedzenie dodávok viedli k nárastu cien komodity v Európe za uplynulý rok o takmer 400 %. Zdraženie plynu zvýšilo náklady aj na elektrinu.
Európa obvinila Rusko, že využíva dodávky energie ako zbraň v rámci toho, čo Moskva nazvala "ekonomickou vojnou" so Západom pre konflikt na Ukrajine. Moskva zase obviňuje západné sankcie z technických problémov a z prerušenia dodávok plynu.
Plynovodom Nord Stream, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka, vyvážalo Rusko približne tretinu plynu pre Európu. Plynovod však bežal len na 20 % kapacity ešte predtým, ako ho Moskva tento týždeň odstavila pre údržbu. Odstávka mala trvať tri dni a dodávky sa mali obnoviť 3. septembra.
Očakávalo sa, že ruský štátom kontrolovaný energetický gigant Gazprom obnoví toky na úrovni 20 %, čo povedie k poklesu referenčnej ceny plynu na burze v Amsterdame z rekordného maxima, ktoré dosiahol 26. augusta.
Ale potom, čo Rusko zrušilo obnovenie prevádzky Nord Stream 1 s tým, že zistilo poruchu počas údržby, ceny pravdepodobne opäť stúpnu, domnievajú sa analytici.
Obrovské náklady na energiu spojené s prudkým nárastom cien plynu už prinútili niektoré energeticky náročné odvetvia, vrátane výrobcov hnojív a hliníka, obmedziť produkciu. A vlády v Európskej únii (EÚ) zase vyčlenili miliardy eur na programy pomoci domácnostiam.