StoryEditor

Osem slovenských europoslancov opäť žiada vylúčiť Smer-SD z frakcie socialistov v europarlamente

01.09.2022, 12:20
Autor:
TASRTASR

Vladimír Bilčík pripomenul, že skupina slovenských europoslancov aj v auguste 2021 upozornila na spoluprácu Smeru-SD s extrémistami z Republiky na protestoch proti očkovaniu proti koronavírusu

Osem slovenských poslancov Európskeho parlamentu sa podpísalo pod otvorený list, ktorý inicioval poslanec Vladimír Bilčík (Spolu) a ktorý vyzýva Stranu európskych socialistov (PES) a politickú frakciu socialistov a demokratov na vylúčenie strany Smer-SD zo svojich radov.

Bilčík je v europarlamente členom Európskej ľudovej strany (EPP). Pre TASR spresnil, že vzhľadom na nové udalosti, ktoré potvrdzujú otvorenú spoluprácu Smeru-SD s fašistickou politickou stranou Republika, ako aj vzhľadom na pozvánku, ktorú na oslavy SNP vo Zvolene dostal ruský veľvyslanec Igor Bratčikov, opätovne vyzýva Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) a Stranu európskych socialistov (PES) na vylúčenie Smeru-SD zo svojich radov.

Bilčík dodal, že Smer-SD nemá nič spoločné s hodnotami európskych socialistov a európskej sociálnej demokracie.

Europoslanec pripomenul, že Robert Fico pred rokom popieral spoluprácu s fašistami, aby sa vyhol pozastaveniu členstva v S&D. Tomuto pozastaveniu jeho strana v minulosti čelila počas koalície s SNS a HZDS.

"Ukazuje sa, že celý čas sme mali pravdu – Smer-SD už úplne otvorene spolupracuje s Republikou aj s predstaviteľmi putinovského Ruska. Vyzývame európskych socialistov, aby sa konečne postavili čelom k faktom – ich členská strana bez zábran politicky paktuje so slovenskými fašistami i s predstaviteľom agresívneho autoritárskeho režimu na Slovensku – s ruským veľvyslancom Bratčikovom," uviedol Bilčík v liste.

Ten okrem neho podpísali aj ďalší siedmi slovenskí europoslanci: Ivan Štefanec (KDH), Miriam Lexmann (KDH) a Peter Pollák (OĽaNO) za politickú frakciu ľudovcov a Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Martin Hojsík (PS), Michal Šimečka (PS) a Michal Wiezik (PS), všetci z liberálnej politickej frakcie Obnovme Európu (RE).

Bilčík pripomenul, že skupina slovenských europoslancov aj v auguste 2021 upozornila na spoluprácu Smeru-SD s extrémistami z Republiky na protestoch proti očkovaniu proti koronavírusu. V marci 2022 Bilčík opätovne vyzval vedenie S&D, aby vylúčili Smer-SD zo svojich radov pre verejné výzvy Republike na politickú spoluprácu a pre výroky Roberta Fica, v ktorých ruskú agresiu voči Ukrajine označil za konflikt medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. december 2023 15:30