StoryEditor

Francúzsko počíta v zime s problémami. Hrozia mu výpadky elektriny v domácnostiach

31.08.2022, 15:15
Autor:
TASRTASR

Francúzsko sa spolieha na jadrovú energiu viac ako ktorákoľvek iná krajina. Situáciu tak zhorší aj plánovaná odstávka približne polovice tamojších jadrových reaktorov.

Francúzska premiérka Elisabeth Borneová varovala, že pri najhoršom možnom scenári by počas tejto zimy mohlo dôjsť k dvojhodinovým výpadkom elektriny v domácnostiach v dôsledku energetickej krízy, ktorú zhoršila vojna na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Borneová to povedala pre televízny kanál TMC v utorok 30. augusta večer pred stredajším mimoriadnym zasadnutím vlády, ktoré sa zameralo na otázky súvisiace s energetikou a klímou.

Premiérka pre TMC tiež uviedla, že k situácii čiastočne prispelo aj plánované odstavenie približne polovice z 56 francúzskych jadrových reaktorov v dôsledku údržby a najmä odstránenia problémov s koróziou.

Spoliehajú sa na jadro

Francúzsko sa spolieha na jadrovú energiu viac ako ktorákoľvek iná krajina a približne 67 percent elektriny vyrába z jadra, pričom na plyn pripadá zhruba sedem percent.

"Znamená to, že vyrábame menej elektriny a môžu nastať chvíle, keď bude veľmi chladno, že môžeme mať problém s dodávkou elektriny," povedala Borneová, podľa ktorej by v takom prípade mohlo dôjsť k zastaveniu dodávok do jednotlivých štvrtí na základe rotácie, no nie na viac ako dve hodiny.

Borneová však ubezpečila Francúzov, že plyn sa pre francúzske domácnosti obmedzovať nebude, pretože ho ľudia používajú väčšinou na vykurovanie.

Plyn by sa mohol potenciálne prideľovať firmám, ktoré sú jeho najväčšími spotrebiteľmi, povedala. Premiérka vysvetlila, že takéto rozhodnutie by bolo vyvolané kombináciou zlých okolností vrátane zastavenia dodávok komodity z Ruska, obmedzenia dovozu skvapalneného zemného plynu a veľmi studenej zimy.

Plné zásobníky

Ruská štátom kontrolovaná energetická spoločnosť Gazprom tento týždeň oznámila, že od štvrtka prvého septembra pozastaví všetky dodávky plynu francúzskej spoločnosti Engie pre finančný spor. Engie uviedla, že už zabezpečila dostatok plynu na splnenie svojich záväzkov voči zákazníkom.

Francúzska ministerka pre energetickú transformáciu Agnes Pannier-Runacherová v utorok informovala, že strategické zásobníky sú naplnené na 90 percent. Francúzsko v júni zaviedlo tiež plán "energetickej triezvosti", ktorého cieľom je do roku 2024 znížiť spotrebu energie o 10 percent.

Gazprom okrem toho v stredu zastavil dočasne transport plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 na tri dni s odôvodnením, že ide o bežnú údržbu na kompresorovej stanici.

01 - Modified: 2023-02-06 10:24:27 - Feat.: - Title: Francúzsko, Nemecko a Taliansko ponúkli Turecku pomoc po zemetrasení. Z Holandska vycestujú záchranné tímy 02 - Modified: 2023-02-06 08:15:47 - Feat.: - Title: Sedem detí a ich matka zomreli pri požiari domu na severe Francúzska, otec je v nemocnici 03 - Modified: 2023-02-06 08:30:32 - Feat.: - Title: Objednávky klesajú a bude to horšie. 600-miliónová pomoc stačiť nebude, tvrdí šéf priemyselných zväzov 04 - Modified: 2023-02-02 18:21:24 - Feat.: - Title: Francúzsko bude cvičiť ukrajinských vojakov v Poľsku, pošle tam 150 inštruktorov 05 - Modified: 2023-02-02 05:51:30 - Feat.: - Title: Na juhovýchode Francúzska objavili vzácne jaskynné maľby
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. február 2023 13:09