StoryEditor

Opozícia vyzvala koalíciu na podporu návrhu Sme rodina na zmenu ústavy

28.08.2022, 12:32
Autor:
TASRTASR

Marián Viskupič (SaS) by za zmenu zahlasoval, v klube sa návrh ešte pozrú. Peter Kremský (OĽANO) upozornil na negatívne dôsledky zmeny.

Opoziční poslanci Národnej rady Ladislav Kamenický (Smer) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) podporia návrh Sme rodina na zmenu ústavy súvisiacu so skrátením volebného obdobia. Vyzvali na to aj koalíciu.

Marián Viskupič (SaS) by za zmenu zahlasoval, v klube sa návrh ešte pozrú. Peter Kremský (OĽANO) upozornil na negatívne dôsledky zmeny.

Kamenický poznamenal, že koalícia nedokáže riadiť štát. Problém podľa neho nespočíva len v ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO), ale vo všetkých stranách, ktoré sa prizerali jeho vyvádzaniu.

"Je čas, aby sa zmenila situácia na Slovensku. Pevne veríme, že sa dopracujeme pomocou referenda k predčasným voľbám," vyhlásil. Predpokladá však, že sa prezidentka SR Zuzana Čaputová s referendom obráti na Ústavný súd SR. Osobne na to nevidí dôvod.

Šutaj Eštok to vidí podobne. Miesto riešenia problémov ľudí sa podľa neho vláda "háda ako psi" a mala by konečne vyvodiť zodpovednosť. Vyzval na to aj SaS. Apeloval na kolegov, aby v parlamente podporili návrh Sme rodina a umožnili skrátenie volebného obdobia.

Viskupič podčiarkol, že je právom ľudí vyjadriť sa v referende. SaS sa podľa jeho slov pozrie na návrh Sme rodina a uvidí, v akej bude pozícii. Osobne by za návrh zahlasoval. Kremský upozornil na možné negatívne dôsledky a určitú nestabilitu pri takejto zmene. Poznamenal, že každá vláda potrebuje podľa jeho slov prijímať aj nepopulárne zmeny.

Čo sa týka aktuálnej koaličnej krízy, podľa Kremského mohla SaS odísť z vlády už v júli, následne sa mohla reformovať vláda a nemuseli celé leto obťažovať verejnosť.

Viskupič reagoval, že vytvorili časový priestor, aby na nikoho nebol vyvíjaný tlak. Zopakoval dôvody SaS na odchod, teda kritiku Matoviča.

Kremský tiež uviedol, že zatiaľ nedostal ponuku, aby bol ministrom hospodárstva po odchode SaS. Ak k tomu dôjde, zvážil by to. Nepovedal, či by bol Richard Vašečka (OĽANO) dobrým ministrom školstva, ak by k tomu došlo.

01 - Modified: 2023-03-27 13:36:11 - Feat.: - Title: Poslankyňa Romana Tabák vystúpila z klubu Sme rodina. Tvrdí, že pri darovaní migov boli oklamaní Slováci 02 - Modified: 2023-03-25 15:28:00 - Feat.: - Title: Predstavitelia kubánskej opozície v Španielsku vyzvali Kubáncov na neúčasť vo voľbách, štát začal kampaň 03 - Modified: 2023-03-26 22:00:32 - Feat.: - Title: Chaos či demokracia? V parlamente nepredvídateľne prechádzajú zákony, Sme rodina ide do dohody s každým 04 - Modified: 2023-03-22 17:10:15 - Feat.: - Title: Pri stavebných novinkách dominuje Sme rodina. Parlament nerozladila ani kritika aktivistov 05 - Modified: 2023-03-22 13:01:06 - Feat.: - Title: Fico zvolal brífing. Tvrdí, že Matovič pripravil kriminalizáciu opozície
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. marec 2023 18:19