StoryEditor

Obžalovali jedného z údajných únoscov Vietnamca Trinha, známeho aj na Slovensku

25.08.2022, 22:37
Autor:
TASRTASR

Päť rokov po únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu obžalovala nemecká generálna prokuratúra jedného z údajných páchateľov, ktorého do Nemecka v júni vydala Česká republika.

Prípad únosu svojho času rezonoval aj na Slovensku v súvislosti s tvrdeniami o možnom použití slovenského vládneho špeciálu, avšak táto stopa sa napokon podľa slovenskej generálnej prokuratúry nepotvrdila.

Ako pripomenul nemecký denník Berliner Zeitung, podnikateľa v júli 2017 chytili príslušníci vietnamskej tajnej služby na ulici v Berlíne spolu so ženou, ktorá ho sprevádzala.

Strčili ich do auta a muž napokon proti svojej vôli skončil vo svojej domovskej krajine. Tam ho obvinili zo sprenevery, ktorej sa vraj dopustil ako manažér štátnej firmy, a napokon dostal doživotný väzenský trest.

Zadržaný Vietnamec Anh T. L., ktorý sa údajne podieľal na príprave únosu a počas neho plnil úlohu šoféra, je teraz v Nemecku obvinený zo špionážnej činnosti a spoluúčasti na trestnom čine obmedzovania osobnej slobody.

Na čine sa podľa nemeckej generálnej prokuratúry podieľalo viacero Vietnamcov vrátane zamestnancov veľvyslanectva v Berlíne a vietnamských občanov žijúcich vo viacerých európskych krajinách.

Únos Vietnamca, ktorý bol v tom čase v azylovom konaní, naštrbil vzťahy medzi Nemeckom a Vietnamom; plánovanú dohodu o partnerskej spolupráci tieto krajiny napokon nepodpísali.

Rok po únose v Nemecku odsúdili Vietnamca Longa N. H. za účasť na únose na takmer štyri roky väzenia.

Slovenský generálny prokurátor Maroš Žilinka vlani skonštatoval, že sa nenašli žiadne dôkazy o vedomej účasti slovenských orgánov na únose.

Nepotvrdilo sa ani to, či unesený vietnamský občan vôbec bol na území SR. Rovnako sa v inkriminovanom čase na palube vládneho špeciálu nenachádzal ani vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) či jeho ochrankár.

Vyšetrovanie vychádzalo aj z rozsudku vydaného nemeckými súdmi, podľa ktorého nebolo zrejmé, akým spôsobom opustil vietnamský podnikateľ Nemecko.

 

01 - Modified: 2023-05-29 19:16:02 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár Scholz pozval tureckého prezidenta Erdogana do Berlína 02 - Modified: 2023-05-29 16:50:06 - Feat.: - Title: Nemecká SPD nepozve exkancelára Schrödera na svoj decembrový spolkový zjazd, má väzby na Rusko 03 - Modified: 2023-05-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Zákutia naplnené chuťou a dizajnom: Pozrite si oceňovanú rekonštrukciu historickej budovy 04 - Modified: 2023-05-29 08:05:12 - Feat.: - Title: V nemeckých mestách oslavovali Erdoganovo víťazstvo vo voľbách stovky ľudí 05 - Modified: 2023-05-28 12:42:48 - Feat.: - Title: Špión si home office neužije. Nemecká tajná služba rieši, ako zohnať mladých
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 06:41