Mala tiež zachované právo na obhajobu. Uviedol to zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár v reakcii na jej obhajcu Petra Erdősa.
Jeho vyjadrenia označil Masár za nepravdivé a zavádzajúce. Poukázal na to, že bývalá štátna tajomníčka mala počas vyšetrovania v uvedenej trestnej veci plne zachované právo na obhajobu pred vyšetrovateľom, mala možnosť sa dvakrát ku stíhanému skutku vyjadriť, rovnako mala ona a aj jej obhajca zachované právo na nazeranie do vyšetrovacieho spisu.
"Taktiež mala plne zachované právo na podávanie sťažností, žiadostí a návrhov, čo opakovane aj využila, pričom na všetky tieto podania bolo v súlade so zákonom a súdnou praxou reagované," dodal v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
Obhajoba mala podľa neho zachované aj právo na navrhovanie dôkazov. "Je nepravdivé tvrdenie, že toto právo nemohla využiť," zdôraznil zástupca špeciálneho prokurátora.
Ďalej uviedol, že boli Monike Jankovskej vyšetrovateľom poskytnuté dva samostatné termíny na štúdium vyšetrovacieho spisu. "Na týchto sa však bez riadneho ospravedlnenia nezúčastnila, rovnako ani jej obhajca," povedal s tým, že sa už počas vyšetrovania chcela obvinená zúčastniť na vyšetrovacích úkonoch.
"Avšak súčasne sa z týchto ospravedlňovala, pritom žiadne relevantné ospravedlnenie do júna 2021 (napríklad lekársku správu) nepredložila," podotkol.
Okresný súd Trnava v piatok odročil proces s Jankovskou v kauze Fatima na september pre nesplnenie zákonných procesných podmienok na jeho vykonanie.