Približne 90-tisíc z nich, dospelých aj detí, u nás našlo dočasné útočisko a získali status odídenca. V piatok o tom informoval rezort práce.
"Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny od začiatku invázie podáva ukrajinským občanom pomocnú ruku, aby sa ľahšie začlenili do našej spoločnosti a preklenuli toto náročné obdobie spojené s neistotou," uviedlo ministerstvo.
Ide o priznávania sociálnych dávok, pomoc pre maloleté deti či prispôsobenie legislatívy pre jednoduchšie zamestnávanie alebo poskytovanie sociálnych služieb. "Pre odídencov z Ukrajiny rezort práce naďalej vytvára také prostredie, aby sa dostali k relevantným informáciám, dokázali sa umiestniť na pracovnom trhu a mali prístup k poradenstvu," dodalo ministerstvo.
Výraznú časť odídencov na Slovensku tvoria deti. So statusom dočasného útočiska je ich u nás dnes takmer 35-tisíc.
Rezort práce aj preto umožnil zvýšiť kapacitu v zariadeniach starostlivosti o deti do troch rokov o desať percent, a to bez potreby zasahovania do prevádzkových podmienok zariadení. Ďalšou možnosťou starostlivosti o deti, ktorá rodičom umožňuje nájsť si zamestnanie, sú detské skupiny.
Rezort pripomenul, že odídenci z Ukrajiny majú na základe statusu dočasného útočiska rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenska.
Aktuálne na Slovensku podľa ministerstva pracuje vyše 10-tisíc Ukrajincov. Uplatnili sa ako montážni pracovníci (22,71 percenta), pomocní pracovníci v ťažbe, stavebníctve a výrobe (18,68 percenta), upratovači a pomocníci v gastre (8,38 percenta) či operátori stacionárnych strojov a zariadení (8,1 percenta).
"Najviac ich je zamestnaných v okolí Bratislavy a Nitry, nasleduje Galanta a Trenčín, čo reflektuje aj najväčší dopyt na trhu práce," dodal rezort.