StoryEditor

Dva bombové útoky v Burkine Faso si vyžiadali životy najmenej 15 vojakov

10.08.2022, 07:48
Autor:
TASRTASR

Burkina Faso, kde sa v januári dostala k moci armáda, bojuje podobne ako niekoľko susedných krajín s násilnosťami ozbrojených džihádistických hnutí napojených na sieť al-Káida a skupinu Islamský štát.

Životy najmenej 15 vojakov si v utorok na severe afrického štátu Burkina Faso vyžiadali dve explózie nastražených výbušných systémov. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Armáda vo svojom vyhlásení uviedla, že k incidentom došlo neďaleko mesta Namsiguia v provincii Bam a počas eskortnej misie, keď jedno z vozidiel konvoja prešlo cez výbušné zariadenie, ktoré následne explodovalo. V čase, keď na mieste výbuchu prebiehala záchranná a bezpečnostná operácia, bolo - zrejme na diaľku - aktivované druhé zariadenie.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, dodali Reuters a AFP.

Agentúry spresnili, že sever a východ Burkiny Faso sú regiónmi najviac postihnutými džihádistickými útokmi. Dochádza k nim však aj v ostatných regiónoch tejto africkej krajiny.

Burkina Faso, kde sa v januári dostala k moci armáda, ktorá sľúbila, že boj proti džihádizmu bude jej prioritou, zápasí - podobne ako niekoľko susedných krajín - s násilnosťami ozbrojených džihádistických hnutí napojených na sieť al-Káida a skupinu Islamský štát.

Obe tieto zoskupenia od roku 2015 v Burkine Faso zabili tisíce ľudí a svojimi útokmi a vyhrážkami donútili približne dva milióny ďalších, aby opustili svoje domovy. Podľa oficiálnych údajov viac ako 40 percent územia Burkiny je mimo kontroly štátu.

Podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba 24. januára zvrhol prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého, ktorý bol obvinený z neschopnosti potlačiť džihádistické násilie. Bezpečnostná situácia v krajine sa však nezlepšila a počet útokov pripisovaných džihádistickým skupinám sa v posledných mesiacoch dokonca zvýšil. Ich terčom boli civilisti aj vojaci.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. október 2023 03:00